Необичайните изобретения, които могат да променят света към по-добро
Възглавница, която помага да се справите с паниката и стреса, домашен планетариум, робот за изследване на ядрени съоръжения – това е селекция на изобретенията с голям потенциал, според световните медии.
На Consumer Electronic Show 2023 в Лас Вегас, Невада, САЩ, беше представена възглавница, разработена от японски инженери. Тя е в състояние да спаси човек от стрес и пристъпи на паника. Във възглавницата е вграден механизъм, симулиращ дишането. Когато човек прегърне възглавницата, той усеща този нежен полъх и започва да диша в унисон с него. Така и постепенно се успокоява. Устройството има три режима на дишане - равномерно, дълбоко и релаксиращо. Разработчиците твърдят, че за намаляване на нивата на стрес е достатъчно да прегърнете възглавница само за пет минути.
Друга компания измисли начин не само да извлече излишния въглероден диоксид от въздуха, но и да получи чрез него водка, дезинфектант и парфюм. 40- градусовота водка е направена само от две съставки - вода и CO2, и използва възобновяема енергия за производството си. Производителят уверява, че това е "най-чистата и най-екологична алкохолна напитка с най-високо качество". Целият обем на емисиите на парникови газове в атмосферата по време на производството на водка се компенсира напълно от производителя чрез модерни технологии за улавяне и обработка на CO2.
На свой ред шведската компания е разработила материал, наречен циркулоза. За неговото получаване се използват износени дрехи. Според еколозите само в Съединените щати обемът на изхвърлените дрехи на година достига 37 килограма на човек - в национален мащаб - 2150 различни дрехи или текстил отиват в кофата за боклук всяка секунда.
Производителят рециклира както употребявани дрехи, така и отпадъци от текстилната промишленост, а наименованието "циркулоза" от една страна отразява съдържанието на целулоза в материала, а от друга страна показва цикличния процес на създаване на нови неща от рециклирани стари. От получената тъкан се шият нови дрехи, които хората носят, а след като стане неизползваема, се рециклират. В същото време производството използва и енергия от възобновяеми източници и екологично чисти химикали.
Учени от университета в Манчестър разработиха робот, който ще помага на хората да изследват ядрени съоръжения. Новостта може да работи на места с високи нива на радиация, да събира данни за околната среда и да ги предава на специалистите. Роботът е оборудван с пет детектора за фонова радиация, лазерен скенер, фенерчета, две камери и механично рамо за вземане на проби. Разработката вече е успешно тествана на територията на бившата ядрена лаборатория в Дънри в северната част на Шотландия, където се намираше създаденият през 1955 г. център за развитие на ядрената енергия и работи до 1994 г. атомната електроцентрала Дънрей.
Друго ноу-хау е домашният планетариум, който през 2020 г. получи наградата на списание Time за най-добро изобретение. За две години и половина бяха създадени три версии на планетариума, най-простият от които ви позволява да видите 1,4 милиона звезди. Преди това обикновените домашни планетариуми показваха около 60 хиляди звезди и не можеха да се похвалят с яснота на изображението. Топ версията на планетариума е в състояние да донесе 4,1 милиона звезди на тавана в апартамента ви и има функцията да добавя падащи звезди към изображението и бавното въртене на нощното небе.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.