Рисунка може да замени паролата за телефоните

Политика за бисквитки

Рисунка може да замести паролите, с които отключваме телефоните. Целта на нововъведението е да не се грешат паролите, които човек често забравя и бърка. Това пише Live Science, цитиран от агенция „Фокус".

Изследователи са установили, че паролите-рисунки, създадени върху сензорен екран със свободни движения с пръст се запомнят по-лесно от паролите, набирани с клавиатура. Нещо повече, уникалните рисунки трудно се имитират и са в състояние да осигурят по-ефективна защита от другите пароли, които използват текст или биометрични данни.

Учените са тествали софтуер, който дава възможност на потребителите да създават парола, рисувайки каквато и да е форма на сензорния екран на телефон с един или два пръста.

Паролата-рисунка може да бъде букви, прости форми, завъртулки - всичко, което можем да си представим. Така някой друг трудно би могъл да копира или отгатне паролата.

Изследователите от Университета Рутгерс в САЩ са инсталирали софтуера на смартфоните на 91 души и са ги помолили да създадат текстови пароли и пароли-рисунки, а след това да отключат устройствата 2000 пъти. Резултатите показват, че използването на пароли-рисунки значително ускорява процеса на регистрация.

Участниците са прекарали с 22% по-малко време при вписване, отколкото с текстови пароли. Доброволците са отделили и с 42% по-малко време за създаването на паролите-рисунки. 94% от потребителите са предпочели да създадат рисунка с един пръст.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ръст на приходите с тази „остаряла“ маркетингова стратегия
На днешната дата, 30 април. Рождениците днес
Излизането на ОАЕ от ОПЕК не е безпрецедентно. Може ли друга страна да последва примера им?
Разцепление: Продължаваме промяната и Демократична България ще имат две отделни парламентарни групи
Времето: Предупреждения от първа и втора степен за обилни валежи в 18 области
Цитат на деня
„Булгаргаз“ открива тръжна процедура за доставка на втечнен природен газ на терминал в Турция