UBS похвали България за финансовата стабилност

UBS похвали България за финансовата стабилност

„България е сред тези нововъзникващи пазари, които са преживели инфлация и други трусове, научили са урока си да си плащат държавния дълг и сега са в много по-добра позиция.” Това заяви по време на специална презентация в столичния хотел „Радисън” д-р Константин Ваиенас - ръководител на новите пазарни проучвания и изследвания за управление на личните финанси в Обединена банка на Швейцария (UBS).

Д-р Ваиенас говори за ситуацията в глобалната икономика през 2010 г. по покана на Атлантическия клуб в България.

България, със своите 17% държавен дълг спрямо БВП, е в позиция между Русия и Китай, коментира той. Страната не е задлъжняла като Гърция, защото управляващите икономисти са се подсигурили, вземайки предвид собствените икономически проблеми в миналите трудни времена, допълни д-р Ваиенас.

Такъв положителен пример също е Чили, която помни своите 800% инфлация през 1974 г. и Русия, която знае какво е хиперинфлация и затова се е подсигурила в хубавото време, „за да има с какво да се разплати в дъждовни дни”.

„Има дълбока символика в това, че мъглата в София днес се вдигна, слънцето изгря и времето е хубаво. Това може да се случи в страната”, заяви в началото на презентацията на UBS Каролин Кюнер, изпълнителен директор на банката за Централна Европа, Източна Европа и Турция.

„Инвеститорите напоследък проявяват много голяма предпазливост спрямо големите играчи, които са класифицирани като най-сигурни с рейтинг AAA, защото започват да се съмняват в истинността на тяхната сигурност, предвид последните събития в Европа и САЩ. Те започват да гледат към тези държави, които могат да си платят дълга с лихвите”, каза още д-р Ваиенас.

Според него и колегите му кризата не е свършила, но глобалната икономика в момента се рестартира и ситуацията видимо се подобряват, въпреки тревожните новини за Ирландия и провалът на гласуването на бюджета на ЕС за следващата година.

По време на презентацията си той разказа още, че през 2001 г., в периода на бума, популярен като“.com”, в Щатите има лека рецесия, последвана от растеж от 3-4%. В далечната 1958 г. в САЩ има остра рецесия и след това растеж от 10%.

По този модел, през 2010 г. в американската икономика би трябвало да има около 10% ръст. Но той всъщност ще бъде едва над 2%. Според специалистите, очевидно нещо не работи в американския модел на растеж и това е каналът, в който текат паричните потоци на кредитирането от банките.

Освен това, в сферата на продажбите на недвижими имоти се поражда психологически ефект. Сега инвеститорите купуват апартаменти в Манхатън, защото знаят, че няма да загубят и след време имотите едва ли ще поевтинеят. Това обаче е характерна тенденция само в някои части на света. В САЩ, Германия и Швейцария се прави всичко възможно цените на имотите да се вдигат. В Китай, Латинска Америка и Близкия Изток обаче се случва обратното – работи се тези цени да намаляват.

Сега се получава така, че много чуждестранни компании заемат пари в долари, защото това им е изгодно. Бразилия например може да купува в чужда валута не както преди години с 23% лихвен процент, а със само 4%. Това е добре за тези, чиято валута не е доларът, но не е добре за Щатите.

От изследваната от специалистите на UBS глобална икономическа история става ясно, че съотношението между еврото и долара, от появата на еврото насам, варира рязко, но винаги двете валути се срещат в една средна стойност на еврото към долара, „която трябва да е 1.24 за долар”. Когато стойността е по-голяма, както сега, еврото е силно.

Как може да се пречупи еврозоната? Ако в Европа се приложи американският метод, трябва да се вземат пари от богатите (като щата Тексас) и да се дадат на бедните (като Алабама). Това обаче не е добра алтернатива в разнородна Европа, където има различна пенсионна възраст.

Втората опция е да се "изхвърлят" бедните членове. Но по нормативна уредба няма как една държава да излезе от еврозоната, ако самата тя не пожелае и заяви това. „Силно се съмнявам, че Гърция например би искала подобно нещо”, каза с усмивка д-р Ваиенас, който по народност е грък.

Третият вариант е „Германия и нейните приятели” да излязат от еврозоната. И Германия например да си върне марката. Но това пак не би било изгодно за германския износ, обясни още той. Ето защо в момента ситуацията е следната: оставаш в еврозоната и правиш всичко възможно да си платиш дълга.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ