Играй го глупав, спечели умно

Играй го глупав, спечели умно

Играй го глупав, спечели умно

Не е вярно, че първото впечатление не лъже! Не е вярно, защото е поправимо. Изумен съм от грешките, или по-скоро недосетливостта на хората, която се проявява по време на срещи, интервюта за работа и заседания. В днешния супернаситен с информация свят няма извинения за това, че не сте научили достатъчно за човека или компанията, с която ще се срещнете. Ключът към избягването на подобни грешки е в добрата подготовка.

Започнете с интернет профилът на компанията или човека в Google. Колкото и глупаво да звучи, уверете се, че наистина става въпрос за фирмата или човека, които ви интересуват. Понякога в мрежата има доста смешни съвпадения, които могат да ви подведат и да доведат до нелепи грешки.

Колкото повече неизвестни елиминирате преди срещата, толкова по-малко ще е безпокойството ви по време на нея. Полезно е преди срещата, ако имате възможност да проведете и телефонен разговор с човека, с когото ще се виждате.

Както се казва, кажи ми кои са приятелите ти, за да ти кажа, ти кой си. Затова, постарайте се да направите и предварително проучване за хората и атмосферата на работа в компанията, която ви интересува. Задайте си въпроса какво очаквате от предстоящата среща и какви цели си поставяте с нея. Никога не подценявайте предварителното проучване, заслепени от офертата за висока заплата например. Каква полза от нея, ако попаднете на колектив или шеф, който подлага новодошлите на "казармени изпитания" ?!

Освен това имайте предвид - добре е да сте въоръжени с информация, но не и да го демонстрирате. Някои сделки се основават на метода „играй го глупав, спечели умно“. Вашата цел не е да покажете какво знаете за човека или фирмата пред вас, а това което сте имали предвид, когато сте насрочили срещата. 

Антъни Тян, Harvard Business Review.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ