Интуиция ни помага, интуиция ни закопава

Интуиция ни помага, интуиция ни закопава

Най-неподходящият момент да разчитаме на вътрешното си чувство е, когато вземаме важно решение. Това пише Макс Базерман в книгата си "Преценки при вземането на управленски решения". Ето неговото особено мнение:

 

 - Господин Базерман, редица мениджъри и предприемачи залагат много на интуицията си. Носят се легенди за предприемачи, които започват бизнес и всички им казват, че няма да успеят, а те наистина успяват.

- Интуицията ни прави уязвими към хора с прекалена самоувереност. Това го виждаме постоянно в света на инвестициите. Инвеститорът е убеден в инстинкта си да купи подходящите акции в дадения момент. Много малко хора обаче могат да правят това постоянно. Далеч по-добре е инвеститорът да разпредели правилно активите си и да прекарва времето си по-ефективно.

 

- Човек може ли да се освободи от склонността да разчита на интуицията?

- Не напълно, но може да намали влиянието й. Всички изследвания на интуицията показват, че тя се основава на определени склонности. А това е последното нещо, което бихте направили, когато става дума за важно решение.

 

- Да речем, че мениджър размишлява върху рисково начинание. На масата има множество данни, но крайният резултат не може да бъде предвиден. Можем ли да кажем, че бизнес усетът на мениджъра се е развил с годините и ще му помогне да реши дали да продължи напред и при какви условия?

- Не, в никакъв случай. Така нареченият бизнес усет може да бъде повлиян от друга склонност - закотвянето. Да кажем, че последното рисково начинание е било успешно. Този факт ще "закотви" решението на мениджъра, независимо че днешната ситуация е съвършено различна от предходната.

 

- Когато залогът е голям и има много неизвестни, какво да правят мениджърите, за да вземат най-правилното решение?

- Изследването на Кейт Станович и Ричард Уест разграничава "Системно мислене 1" и "Системно мислене 2". "Системно мислене 1" е бързо, автоматично и интуитивно. "Системно мислене 2" е логично и съдържа структуриран подход към решаването на проблеми. Когато залогът е голям, мениджърите трябва съзнателно да прилагат "Системно мислене 2". Ако се чудите дали да похарчите 40 долара в магазин с евтини стоки, оставете интуицията да ви води. Но когато се налага да вземате важни решения, проверете вътрешния си глас с много внимателен анализ.

 

Кристина Биелазка-Дювернай, редактор в Harvard Management Update.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ