Кой може да управлява след теб?

Кой може да управлява след теб?

Кой може да управлява след теб?

Човек, колкото и добре да управлява, рано или късно трябва да слезе от сцената. Голямото предизвикателство за всеки лидер е да избере точния момент, в който да се оттегли. Но истината е, че може да го направи с чиста съвест, само ако е подготвил достоен приемник за поста си. Как да избереш кой да те наследи и то години преди да сдадеш властта? Кой е най-подходящият, за да инвестираш в него пари, време и усилия?

Много важни, много отговорни въпроси! Предлагаме ви две мнения с интересни решения на експерти в бизнес консултирането.

Манфред Кейтс, професор от бизнес училище INSEAD:

Мнозина ефективни лидери се отличават от „простосмъртните” по специфичната си психологическа нагласа. Често ги наричам „ходещи противоречия” заради способността им да се справят успешно с парадокси и да съвместяват несъвместимото.

Те умеят да съчетават краткосрочната с дългосрочната перспектива, активните действия с рефлексите, комуникативност с интровертност, оптимизъм с реализъм, дисциплината със свободата, техническите с хуманитарните знания, интуитивното с рационалното мислене.

Ако приемате тази дефиция за ефективен лидер, как да направите втората стъпка и да откроите своя бъдещ фаворит или фаворити?

Съветвам ви, колкото и абсурдно да ви прозвучи, да обърнете внимание на мениджърите, у които преобладава конструктивният нарцисизъм.

Повярвайте, умерената доза нарцисизъм създава устойчива основа за лидерство и позволява на притежателя й успешно да се справя със същите тези противоречия, които току-що ви описах.

От една страна, тя дава самочувствие и увереност в постигането на дългосрочни успехи. А от друга – позволява на лидерите да осъзнават собствените си грешки и ограничения, да определят целите в развитието си, т.е създава ясно разграничение между самооценките „Къде се намирам в момента?” и „Къде искам да бъда?”.

А това осигурява две основни качества на успешния лидер: мотивация за преодоляване на всякакви препятствия и стремеж към непрекъснато обучение и самоусъвършенстване.

Мортън Хансън, профессор от Калифорнийския университет в Бъркли:

Моят съвет е да обърнете внимание на три характеристики на бъдещия генерален мениджър:

1. Лоялност към компанията и траен интерес към сферата й на дейност. Не бих спрял вниманието си върху мениджър в качеството му на потенциален приемник, който е работил две години в областта на телекомуникациите, три години в банка, още три години в областта на рекламата и през последната година – в машиностроителна компания.

2. Ясни лидерски постижения, което означава видими и конкретни резултати за промяна на компанията, служители, продукти, стратегии и т.н. в положителна посока. И няма нужда тези резултати да са мащабни, просто трябва да ги има. Ако човек е създал печеливш бизнес на нова територия, въвел е на пазара няколко успешни продукта, повишил е производителността на управляваното от него звено, значи има потенциал да поеме най-отговорният пост в компанията.

3. Съчетаване на лична скромност с високо ниво на професионални амбиции и непоколебима воля за реализацията им – или това, което моят колега Джим Колинс нарича „лидерство от пето ниво.”

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ