Майка за бизнеса, мащеха за децата

Майка за бизнеса, мащеха за децата

Майка за бизнеса, мащеха за децата

Има такава стара поговорка: първото поколение създава състоянието, второто го умножава, а третото го унищожава. Най-богатата жена в света, Джина Райнхарт, която притежава минна империя, постави на първо място състоянието си, оценявано на 23 млрд. евро и реши да го защити от собствените си деца като не ги допусне до управлението на бизнеса.

Потомците й съответно решиха да защитят правата си в съда, но шансовете им за победа не са големи. Наскоро позициите на ищците значително отслабнаха след като Райнхарт успя да постигне извънсъдебно споразумение с една от дъщерите си срещу крупна сума обезщетение.

Джина Райнхарт наследява богатството си от баща си, Ланг Ханкок, за чието първоначално натрупване на капитали се носи красива легенда. През ноември 1952 г. Ханкок летял с жена си за австралийския град Пърт. По пътя самолетът попаднал в силна буря и пилотът бил принуден да намали височината на летене. Тогава Ханкок забелязал в релефа, над който прелитали, скали с характерен кафяв цвят. След време се върнал на мястото и взел проби от скалите. Така било открито едно от най-големите в света находища на желязна руда, а Ханкок станал приказно богат.

Някои скептици подчертават, че в легендата, лансирана от самия Ханкок, има известни несъответствия. Например, че първооткривател на рудните находища в Западна Австралия е британският геолог Хари Пейдж Удуърд, който в един от докладите си от 1890 година съобщава, че австралийските запаси от желязна руда са достатъчни да покрият нуждите на целия свят.

Като друго несъответствие в историята на Ханкок други посочват, че по данни на метеоролозите не е имало буря по времето на полета му до Пърт.

Но тези подробности не са чак от такова съществено значение за бизнес историята на фамилията. През 1955 г. Ханкок основал компанията Hancock Prospecting, въз основа на която впоследствие било натрупано семейното състояние. Известно е, че Ханкок е един от инициаторите на решението на властите да се отмени забраната за износ на руда – дотогава австралийците смятали, че ресурсите ще стигнат да покрият само вътрешното потребление. Ханкок успял и да се сдобие с лиценз за добив на руда и взел под аренда 500 кв. км. от района Пилбара, превърнал се впоследствие в един от водещите промишлени центрове в Австралия.

Дъщерята на Ханкок, Джина прави първи стъпки в бизнеса още като дете. Когато не е на училище, тя непрекъснато обикаля миньорските шахти, а баща й я въвежда в тънкостите на рудничарството. На 19 години Джина се омъжва за сина на английския фермер Грег Милтън и му ражда две деца - Джон и Бианка. Осем години по-късно бракът им се разпада, а след още две години Джина се омъжва за втори път - за американския юрист Франк Райнхарт. Той бил по-възрастен от нея с 28 години и починал през 1990 г., оставяйки на жена си фамилията си и двете им дъщери Джиния и Хоуп.

Две години след смъртта на Франк Райнхарт, починал и стария Ханкок. Преди това обаче основал семейния тръст Hope Margaret Hancock, който към момента притежава над 23% от акциите на Hancock Prospecting. Първоначално Ханкок управлявал сам тръста, а след смъртта му начело застанала дъщеря му. В завещанието си обаче Ханкок постановил всеки от внуците му да получи съответен дял в тръста в годината, в която внучката му Джиния стане на 25 години.

Когато Джина Райнхарт поема управлението на семейния бизнес, Hancock Prospecting е на границата на банкрута. До голяма степен окаяното състояние на компанията се дължало на няколко капитални грешки, допуснати от основателя й, включително и баснословните суми, похарчени по скандално младата му съпруга Роуз, която се омъжила повторно няколко години след смъртта на Ханкок. Джина Райнхарт дълго води дела впоследствие с младата си мащеха в опит да върне похарчените от и за нея средства на компанията.

Новата притежателка на Hancock Prospecting стартира управлението си на компанията с успешно решение: през 1992 г. по нейно нареждане започва разработването на находището Hope Downs, което и досега продължава да носи стабилни приходи. Многократният ръст на цените и постоянно растящото търсене на желязна руда също помагат на Джина да увеличи стойността на компанията на хиляда процента.

През 2010 година Джина Райнхарт е обявена за най-богатия човек в Австралия със състояние от 9 млрд. долара. Година по-късно настъпва момента, в който тя трябва да изпълни бащината си воля и да предостави дялове в семейния тръст на децата си.

Ще почакат...

 Райнхарт обаче не иска да дели управлението на компанията с тях или както тя се изразява – на пет. Милиардершата има славата на безкомпромисен човек, който не търпи възражения и предпочита да държи всички дела под личния си контрол.

Еднолично, тя отлага изпълнението на волята на баща си за 2068 г., когато дъщеря й Джиния ще е прехвърлила 80, а синът й Джон ще чукне 92 г. Обяснението, което Райнхарт дава е, че в случай на встъпване в наследство, децата й трябва да платят огромни данъци и ще се разорят.

 Но, тези, които добре я познавят, казват, че Райнхарт просто не иска да допусне неопитните си деца до управлението на компанията.

„Чували сме много истории, когато третото поколение унищожава това, което е създадено от първите две. Много се надявам, че в моето семейство няма да е така. Не сме работили с баща ми толкова много, че всичко това да бъде пропиляно.”, казва милиардершата още през 2008 година.

 Въпросното трето поколение, израснало фактически в различни краища на света, се обедини срещу решението на майка си и подаде съдебен иск да получи това, което му се полага заедно с управленски постове в тръста. Единствено Джиния отказва да участва в процеса заради което се радва на пълна благосклонност от майка си и статута на официалния приемник на империята на Райнхарт.

 Колкото повече усилия полага милиардершата да запази семейните спорове в тайна, толкова повече медиите ровят в тази история. В началото на този месец се появиха нови, свежи подробности около процеса, от които стана ясно, че и друга дъщеря на Джина – Хоуп, вече се е отказала от претенциите към майка си срещу обезщетение от 300 млн. долара - несериозна сума за Райнхарт, чието състояние през 2012 година вече е 29,17 млрд. долара.

 Не е ясно дали Хоуп е получила въпросните 300 млн. след отказа си от претенции. Но е известно, че когато и да ги получи, ще трябва да ги дели на три, според The West Australian. Изданието съобщава, че Джон, Бианка и Хоуп са подписали таен договор през януари, 2012 г. предвиждащ всяка сума изплатена от майка им на един от тях, да се дели между тримата.

 Документът е вид гаранция, срещу която инвеститорски пул е предоставил на наследниците на Райнхарт заем за съдебни разходи.

Засега няма други подробности по делото, което цяла Австралия следи с нарастваш интерес. Но мотивите на Райнхарт са ясни: за нея е много по-лесно да се откупи от децата си, отколкото да ги допусне до управлението на компанията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ