Назад към работата без компютър!

 Назад към работата без компютър!

По традиция, в началото на новата година милиони офис служители, които си изкарват хляба главно с ума си, потеглят към фирмените сгради с мисълта дали наистина ще прекарат следващите 12 месеца вършейки нещо, което всъщност не ги прави щастливи.

Писателят и механик Матю Крауфорд смята, че човек се чувства много по-удовлетворен от себе си, когато буквално си цапа от работата, която върши и вижда материалните резултати от труда си, разказва BBC. Крауфорд е човек, който в миналото с най-голямо удоволствие замени компютърната мишка с отвертката. Книгата му „Когато работите с ръцете си“ (“The Case for Working with Your Hands”) е голям хит в родната му държава - Съединените щати. Тя вече е цитирана от политици и изявени литературни критици.

Според Крауфорд, който в момента се занимава с поправянето на мотори, работата на много от добре ценените офис служители по света е станала твърде тясно специализирана и рутинна. Те се чувстват нещастни, защото няма как да изпъкнат и да се почувстват специални. Понякога, да поправиш нещо сам носи невероятно удовлетворение, нали? А представяте ли си да превърнете това удоволствие в професия?

Все по-многобройна става и групата на хората, които се чувстват безполезни, въпреки натоварената си професионална програма, казва още Крауфорд. Например част от търговците са принудени да продават стоки и услуги, от които хората не се нуждаят. Докато, ако владееш занаят чрез който помагаш на хората отново да се радват на поправена от теб вещ например, се чувстваш щастлив, разсъждава писателят

Друг подобен пример на Запад е авторът на колонка в „Таймс“ Гайлс Корън, който наскоро работи с ръцете си за телевизионно шоу на BBC Two. Той намира гледането на пилета и плевенето за изключително забавни и удовлетворяващи занимания. Корън е съгласен с американския автор Крауфорд, че съвременния живот е станал твърде зависим от мобилните телефони, лаптопите и електронната поща - облекчения, които в крайна сметка лишават човек от възможността да усети радостта от физическото усилие.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ