Не е важно, че си паднал, важно е да намериш сили да се изправиш!
В тези трудни за бизнеса времена е полезно да си припомним за лидери, които не са бягали от проблемите, а са се изправяли смело срещу тях и са ги преодолявали. Един от любимите ми примери в това отношение е Уинстън Чърчил. Но не Чърчил като министър-председател през 1940 г., когато обединява Великобритания срещу нацистите, а Чърчил през 1915 г. като Първи лорд на Адмиралтейството.
На 40-годишна възраст Чърчил е самотен и отхвърлен. И какво направил той? Изпаднал за кратко в тежка депресия - време за което съпругата му Клементин по-късно често казвала: „Мислех, че ще умре от мъка!”.
Вместо да се предаде напълно, той потърсил спасение в ново, непривично за него занимание. Започнал да рисува и благодарение на това се съвзел. Съвсем скоро след това Чърчил постъпва в армията и между 1915 г. и 1916 г. служи във Франция в продължение на шест месеца. Впоследствие, отново влиза в политиката и в обществения живот.
Този период на Чърчил ни показва как можем да се изправим след като сме паднали, как да презаредим силите на духа и психиката си и да продължим да действаме. Ето три начина, чрез които това може да стане.
ОБМИСЛИ. Отстъпете малко назад и проучете ситуацията от всички страни. Обсъдете с колеги и приятели кое е минало добре и кое – не. Оценете своето представяне и установете какво е можело да бъде направено по различен начин. Използвайте това, което знаете, за да се подготвите за бъдещето.
ПРЕЗАРЕДИ. Опитайте се да се дистанцирате от провала и намерете начин да се възстановите – било чрез усилено спортуване, било като прекарвате повече време със семейството и приятелите. Чърчил е рисувал. Какво още бихте могли да направите?
ДЕЙСТВАЙ/РЕАГИРАЙ. Трябва да направите нещо. Ако продължавате да тъпчете на едно място, да анализирате непрекъснато вината си и да се съжалявате, няма да се измъкнете от порочния кръг на отчаянието. Анализирайте, но и правете изводи. Ако се захващате с нещо ново, намерете начин да мобилизирате този опит, за да постигнете успех в бъдеще. Поддържайте вярата в себе си, като си създавате всеки ден малки предизвикателства, с които се справяте. Така ще преодолеете натиска на поражението.
Чърчил е имал нещо, с което бизнес лидерите вероятно не разполагат: време. Той е можел в някакъв период да стои настрана от обществения живот. Мениджърите не разполагат с този лукс. Въпреки това и независимо колко трудни са нещата, всеки лидер може и трябва да намери малко време за себе си. Само в това не бива да допускате провал. Иначе той може да предопредели бъдещи провали.
Джон Балдони, консултант по лидерство, инструктор и лектор, автор на книгата „Как да ръководим шефа си”
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.