Не се отчайвайте! Скоро ще се почувстваме по-уверени

Не се отчайвайте! Скоро ще се почувстваме по-уверени

Ще се пенсионираме доста по-късно и трябва да сме готови да сменяме професиите си няколко пъти в живота. Услугите за възрастните хора, луксозните стоки и образованието са трите бизнеса, които най-бързо ще растат в близко бъдеще. Прогнозната е на Хамиш МакРей, един от най-известните английски футуристи*

- Господин МакРей, какъв ще бъде светът през следващите 10 години?

- Намираме се в ранния етап на един неравномерен растеж и това е тенденция, която ще се запази. През следващите 10 години, обаче, очаквам нова рецесия, макар и вероятно не толкова сериозна като последната. Най-голямата промяна ще бъде продължаващият възход на страните от БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай), като китайската икономика вероятно ще стане голяма колкото американската, а може би дори по-голяма.

- Какво ще се случва с капитализма?

- Капитализмът в Китай и Индия ще добие по-голямо значение. Освен това ще има известно сближаване между Северна Америка и Европа - тези две много различни системи. Ние ще възприемем някои аспекти на азиатските икономически модели, а те – част от нашите. Например Китай и Индия ще подобрят стандарта си на живот, докато на нас в Европа ще ни се наложи да отделяме повече средства за пенсии и социални осигуровки. Държавите в Европа ще променят начина, по който се опитват да влияят на бизнеса, като засилят регулациите, но намалят данъците.

- Какво ще бъде разпределението на богатството?

- Това е труден въпрос. Досега общият ефект от глобализацията бе да намали разликите между страните и да ги увеличи вътре в тях. Мисля, че сме близо до границите на приемливите различия в Западния свят и те донякъде ще намалеят. Същото може да се случи и на други места. Просперитетът ще зависи от азиатските спестявания – решението на хората от Азия и Близкия изток къде да вложат богатството си ще има силен ефект върху всички нас.

- Как през 2020 ще изглеждат Европа, Европейският съюз и в частност Еврозоната? Каква ще е съдбата на еврото?

- Европа ще стане по-малко значима в света в относително измерение. В момента еврозоната осигурява около 15% от световния БВП. До 2020 г. делът ще е паднал до 10 на сто. Колкото до еврото, не мога да си представя как то ще оцелее в сегашната си форма до 2020 година. Дори ако единицата, наречена евро, оцелее - което може и да стане, някои страни ще са се отказали от нея. Това обаче ще е положително за европейската икономика, тъй като ще даде възможност за по-добро приспособяване на различните икономики към новите реалности.

- Ще се повторят ли добрите икономически времена от преди кризата? 

- Не бива да се отчайваме. Бавно и постепенно, с разумни политики, състоянието на европейската икономика ще се подобри. След 3 до 4 години всички ще се чувстваме много по-уверени. Но така наречените добри времена от средата на първото десетилетие на века бяха надувани изкуствено, така че при всички случаи няма как да се повторят. САЩ и особено страните от БРИК ще продължат растежа си, въпреки че ще има и трусове.

- Кои ще бъдат държавите и нациите, които ще поемат световното лидерство?

- Вървим към един по-балансиран свят, в който не доминира нито една страна или търговски блок – един свят повече от типа на Г-20, отколкото на Г-7. Новите икономически сили ще трябва да се справят с предизвикателството да приемат, че трябва да се покажат като лидери на света, а не просто да се грижат за собствения си интерес. Преминаването на лидерството от САЩ към Китай неизбежно ще бъде трудно за управление.

- Кои от нещата, с които сме свикнали в ежедневието си, ще изчезнат до средата на този век? Кои ще са новите реалности?

- Технологиите ще продължат да се подобряват, като прогресът ще включва и нови, напълно непредсказуеми революционни промени. Загрижеността за околната среда ще се засили. Ще се пенсионираме доста по-късно и трябва да сме готови да сменяме професиите си няколко пъти в живота. Очаквам да привикнем повече със семейството от няколко поколения, тъй като продължителността на живота нараства. Със застаряването на световното население очаквам то да стане и по-консервативно във възгледите си.

- Бихте ли посочили трите бизнеса, които имат най-големите шансове за бърз растеж и добри печалби оттук нататък?  

- Услугите за възрастните хора – защото това ще е нарастващ пазар навсякъде. Луксозните стоки – защото новите богаташи от Азия ще искат да ги имат. И образованието на всички нива – защото то е ключът към просперитета и се усеща голяма нужда от него.

 - Какви ще са новите потребители? Какво ще търсят и по какъв начин ще вземат решения за покупки?

- До голяма степен ще са същите като старите! С тази разлика, че азиатските ценности ще станат по-важни от американските. Всички ще искат качество вместо количество и при стоките, и при услугите – както и по-добри публични услуги. Вземането на решенията ще зависи все повече от мнението на потребителите. Модата ще продължи да има значение, но ще има демократизация на избора – доволните клиенти ще водят други, а недоволните ще ги отказват.

- Кои от медиите, които познаваме днес, ще се наложат през следващите години? Ще има ли такива, които ще изчезнат? 

- В определен етап – мисля, че в рамките на следващите 10 години, сегашното преминаване към новите социални медии ще се задържи на едно ниво. Светът, който разполага с почти безгранична информация, има нужда от два типа услуги - усилватели, които да предават посланията, и филтри, които да разграничават добрите от лошите такива. Така че ролята на медиите ще е да осигурят платформа за усилвателите - в случая с развлекателната индустрия, и да създават усилвателите, т.е. звездите на утрешния ден. Но още повече те ще трябва да бъдат филтър и да разграничават важните неща от околния шум. Преценката, проучването и репутацията ще останат все така важни.

Неизбежно ще има по-голяма фрагментация и много по-голям поток от информация онлайн. Телевизията до голяма степен ще премине в мрежата, което ще я направи много по-демократична медия. Печатът ще оцелее – както вестниците и списанията, така и книгите, но само като луксозен продукт. Със сегашните печатни медии ще се случи нещо подобно на онова, което се случи с филмовата индустрия при появата на телевизията. Няколко години тя бе в упадък, но после намери ново ниво и нови канали за разпространение.

- Какво бъдеще предвиждате за България? От какво ще зависи икономическия ни просперитет? 

- България има добро местоположение в един сравнително бързо развиващ се регион – по европейските стандарти. Пазарът ще посочва областите, които ще движат просперитета – стоките и услугите, които вече се търсят, ще продължат да предизвикват интерес. В крайна сметка нещата, които ще имат най-голямо значение, са образованието на нацията ви и качеството на държавното и фирменото управление.

--------------------------

*Хамиш МакРей е английски футурист, икономически анализатор и редактор на вестник The Independent в Лондон. Главен коментатор е на The Independent и The Independent on Sunday. Гост професор е в Lancaster University и член на Кралското икономическо общество. Автор е на няколко книги, сред които и “Светът през 2020”, която е преведена на повече от 12 езика. Последната му книга “Кое помага – успех във време на стрес” е издадена от HarperPress през 2010 година. Като икономически журналист той е бил редактор на Euromoney и финансов редактор на The Guardian. Той е бизнес и финансов журналист на 2006 г. от British Press Awards и носител на наградата “Дейвид Уот” за политическа и икономическа журналистика през 2005 г. Има магистърска степен по икономика и политология от Trinity College, Дъблин. Женен е за Франсиз Кеърнкрос – ректор на Exeter College в Оксфорд. Имат две дъщери.

Венцислав Савов, за списание „Мениджър”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ