Няма как да измислите нещо ново, ако нямате време за мислене

Няма как да измислите нещо ново, ако нямате време за мислене

Най-добрите идеи са идвали при мен някак неочаквано. Имам приятелка, която е преподавател в Кралския колеж по изкуствата, и преди три години ми каза: “Линда, защо не дойдеш с мен и не видиш какво правим ние?” Казах: „Окей”.

По онова време бях декан на магистърските програми с лондонското бизнес училище. Така че работата ми бе да мисля за обучението на стотиците магистри, които получават образовнаието си при нас.

Ние им преподавахме по начина, по който правят това повечето училища по бизнес в света. Нали знаете - големи аудитории, професорът говори пред студентите. И след това малко групова работа.

Но това, което наистина ме впечатли в Кралския колеж по изкуствата, бе начинът, по който се преподаваше там.

Видях как приятелката ми учи студентите си в много по-малки групи, в които свободно се дискутираше преподаваният материал. Най-шокиращото бе, че всеки бъдещ артист се учеше да критикува работата на другите. Това бе истинска изненада за мен, хрумна ми много интересна идея, която приложих в нашата магистърска програма.

Едно от нещата, които научих от това отиване до Кралския колеж по изкуствата бе, че най-интересните идеи ме спохождат на най-неочакваните места.

Оквен това разбрах, че ако прекарваш цялото си време с хора като теб, просто чуваш едни и същи думи отново и отново.

Ако искате да научите нови неща, най-добре е да прекарвате част от работните часове с хора, много различни от вас. Дадох си сметка, че е трудно да излезеш от своя кръг познати, но е изключително важно да го правиш.

Смятам, че за всички нас е полезно да влезем в друго обкръжение, различно от всекидневното ни.

Трябва да се отворите към неочакваните възможности в живота. Един от начините да го постигнете е да си дадете повече свободно време.

Ако изпълвате деня си до краен предел, тогава всичко, което ще ви се случи го знаете предварително. Когато имате незаети часове можете да очаквате изненади. Те ще ви отведат до нови идеи, които ще ви помогнат в работата и в кариерата.

 

Линда Гратън, професор по мениджърски практики в бизнес училището в Лондон

 

Из книгата „14 урока за кариерата” на „Мениджър” и Harvard. Можете да си я купите от нашия електронен магазин или в редакцията. За повече информация тел. 02/ 983 13 05.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ