Отличниците управляват света
Израсъл в сложно семейство, бил трудно дете, отпаднал от училище, бойкотирал университетите, експериментирал с екзотични религии и ...
Със сигурност знаете продължението. То е толкова добре вградено в съзнанието ни.
... накрая намерил себе си и станал милионер.
Съзнанието ни често работи митологично: там, където има големи пари, има и голямо чудо. Освен това някои милиардери реално отговарят на описанието – например покойният Стив Джобс от „Епъл” и отчасти Бил Гейтс от „Майкрософт”, който прекъснал следването си в Харвард. Колко лесно е да повярваш тогава, че зад всяко голямо богатство стои провалено образование? Въпреки, че ако погледнем фактите в тяхната цялост, е точно обратното.
Сергей Брин е математик, син на математик и внук на математик; бащата специално му е давал домашни уроци. Другият основател на „Гугъл” Лари Пейдж също е потомствен учен; неговите родители са едни от първите компютърни доктори, а той самият блести в Станфорд. Марк Зукърбърг от „Фейсбук” печели награди по математика, астрономия и физика; знае френски, древногръцки, латински и иврит; често рецитира „Илиада” в оригинал. Известната Карли Фиорина от „Хюлет Пакард” също е била отлично образована в няколко специалности. Не знам колко богат днес е Тим Бърнърс-Лий, но той създава World Wide Web за научния център ЦЕРН, храмът на съвременната физика.
Гениите-предприемачи от сектора на високите технологии: за тях математическите, инженерните и компютърните познания са задължителни. Тези бързо пораснали момчета и момичета са много повече „nerds”, отколкото хулигани – а nerd е нещо средно между „смотаняк”, „маниак” и „отличник”.
Бойко Василев
Целият текст - в броя на „Мениджър”, който ще излезе през януари
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.