Пет нови предизвикателства в отношенията шеф - служител

Пет нови предизвикателства в отношенията шеф - служител

Предричам, че новата година ще премине под знака на пет промени във взаимоотношенията между тези, които работят, и тези, които плащат, за да получат свършена работата. Повечето от тези тенденции проникват от години – като се започне още от рецесията през 1981 г. в САЩ. Но последната рецесия засили и ускори същността на промяната във взаимоотношенията служител-работодател.

Ето кои тенденции очаквам да станат още по-важни през новата година:

1. Доходи от два източника ще се превърне в норма. Все повече хора ще бъдат ангажирани на две работни места. Вместо да разчитат само на заплатата си и бонуси (доколкото въобще ги има в настоящия момент), служителите ще си изградят „защита” от други възможности. За мнозина, особено за тези в креативните и базираните на знания индустрии, това ще означава самите те да се превърнат в предприемачи.

2. По-малко часове работа. Подходите в мениджмънта, спонтанно родени от рецесията, които заставиха служителите на трудов договор да почиват по един ден всяка седмица, породи нови въпроси у служителите, които на практика работеха 24 часа в денонощието. „Колко дълъг е работният ден? Осем часа? Ако искат да работя за тях само четири дни в седмицата, защо да работя повече от 32 часа?!” Очаквам тази тенденция да се засили, отчасти и поради факта, че хората ще се нуждаят от този почивен ден, за да се справят с втората си работа.

3. Конкуренция за разпределение на енергията. Все по-често на мениджърите ще им се налага да се конкурират за енергията на служителите си. Мениджърите ще се сблъскват както със служители, които имат приоритети, различни от работата, така и с такива, които нямат проблем постоянно да сменят местоработата си.

4. По-разнообразни условия. Повечето компании вече предлагат различни опции за работа. Вярвам, че тези нови взаимоотношения в наемането на работна ръка ще ставата все по-масови, заради предпочитанията на служителите, улеснени от новите технологии и подкрепени от нов тип мениджъри, които се чувстват комфортно с работа, която се върши вън от офиса.

5. Прозрачни споразумения между възрастни. Най-любимата ми промяна ще бъде това, което мога да нарека нужда от „общности от възрастни” – или служебни взаимоотношения, фокусирани върху избора, вместо върху родителската грижа. Прост пример за тази философия може да включва предлагането на служителите на списък от бонуси, от който да избират най-доброто за себе си.

---------------------------------

Тами Ериксън, носител на наградата на „Макинзи” за книгите „Пенсионираното пенсиониране: Стратегии за кариерата на бумър поколението” и „Кризата с работната сила: Как да се справим с предстоящия недостиг на умения и таланти”.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Времето: Топло със силен вятър от запад-северозапад