Помощ! Смартфонът обсебва!
Почти невъзможно е да си представим днес живота без смартфон. Този верен помощник е винаги около нас – в джоба, на ухото, в ръката, той заема вниманието и сетивата ни в голяма част от будните ни часове. Особено тогава, когато се занимаваме с бизнес.
Затова идеята да се откажем от него звучи на пръв поглед не просто абсурдна – тя изглежда контрапродуктивна. Как да се откажем от една джаджа, която спестява толкова време, която ни свързва с целия свят и на функционалността на която всички днес градим бизнеса си, нали така?
Може би не съвсем. Ново проучване на престижния британски сайт за потребителска електроника Pixmania показва, че смартфонът добавя всеки ден по два часа работа на всеки от нас, или средно по 460 часа ДОПЪЛНИТЕЛНА работа всяка година. Проучването показва, че ние развиваме своеобразна пристрастеност към устройството и проверяваме съобщенията си и друга информация в него средно по 20 пъти на ден – много повече, отколкото реално ни е нужно за работа или за контакти с познати.
Друго проучване на туристическата компания TripAdvisor показва, че повечето хора проверяват със същия ритъм имейлите и съобщенията си дори когато са на почивка. Нещо повече – те се чувстват длъжни да приемат и отправят обаждания до работното си място. Една от причините за това може би е пристрастеността, а другата – фактът, че навлизането на смартфоните в масовата култура ни направи достъпни за всеки, по всяко време и без право на извинение.
Според проучването на Pixmania днес средният работен ден в капиталистическите страни е около 12-часов, тъй като хората прекарват между 8 и 10 часа на работното си място и още 2 в провеждането на бизнес разговори и изпращането на бизнес имейли в извънработно време. Един от всеки десет интервюирани е заявил, че прекарва до три часа от времето за почивка да проверява имейлите, свързани с работа, от смартфона, таблета или компютъра си.
Около 9 от всеки 10 офис служители имат достъп до имейла си през смартфона. Две трети го проверяват веднага, след като се събудят и преди да си легнат вечер. Една трета от проучените хора проверяват имейла си между 6 и 7 ч. сутринта, а една четвърт – и между 23 ч. и полунощ.
Американският психолог Греъм Джоунс коментира, че тази застрашителна тенденция може да се обясни с една от странностите на нашия мозък. Често пъти съзнателното ни възприятие за света около нас и поведението ни, свързано с тази представа, са погрешни, обяснява специалистът. Например може да не помним, че сме казали или направили нещо, макар и да има заснети с камера доказателства, че убеждението ни е погрешно. Това става така, защото мозъкът ни синхронизира информацията с нашата обща представа за нещата и когато фактите й противоречат, за свое удобство той я променя.
По този начин паметта ни може да изолира факта, че прекаляваме с употребата на смартфона. Ние сме го купили, защото по някаква причина сме били убедени, че той ще ни спести време и усилия. Мозъкът ни обаче изличава фактите, които противоречат на това първоначално схващане.
Сайтът MakeUseOf предлага кратък тест, показващ дали сте пристрастени към смартфона си.
• Проверявате ли го до час, след като сте се събудили?
• Проверявате ли го до час преди да заспите?
• Проверявате ли го често без да има належаща практическа нужда за това?
• Проверявате ли го над 30 пъти дневно?
• Усещате ли, че просто трябва да го погледнете, когато чуете сигнала за ново съобщение или имейл?
• Използвате ли го по време на контакти лице в лице с други хора?
• Чувствате ли нужда да го използвате и когато шофирате, къпете се или се храните?
• Ако ви накарат да се откажете от него за седмица, ще можете ли да го направите?
Ако сте отговорили с „Да” на повече от половината въпроси, е време да се замислите, защото определено сте развили нездрава зависимост от своя смартфон. Такава зависимост яде от часовете за пълноценна почивка, общуване и самоусъвършенстване. Как да се справим с нея?
Определете правила. Кажете на всичките си колеги и приятели, че ще могат да ви намерят между 8 и 19 ч. всеки ден. През останалото време телефонът ви е изключен. Не приемайте да ви разубеждават. Напомнете на приятелите си как някога – само преди десетина години – се общуваше основно чрез домашния телефон и животът все пак вървеше. Дръжте на правилото си и намерете други начини за общуване в „извънработното” време.
Изключете сигналите. Повечето есемеси и имейли не изискват незабавното ви внимание – за спешните неща съществува телефонното обаждане и всички знаят това. Затова изключете сигналите, които известяват за получено съобщение (особено новите пиукания на Фейсбук) и си определете време през деня, когато изчитате и отговаряте на кореспонденцията си. Не проверявайте телефона си повече от веднъж на час.
Купете си опростена версия. Не е нужно да притежавате последния писък на техно-модата. Обикновено най-желаните смартфони се открояват основно с неща, които не ви носят никаква практическа полза - дизайн, по-добра графика и екран, забавни приложения, които се множат всеки ден - тоест, всичко онова, което ви пристрастява и удължава времето, прекарано пред малкото екранче. Затова се сдобийте с възможно най-простия модел, който предлага само онези функции, които са ви наистина нужни. Всичко останало изчистете.
Открийте какво ви пристрастява. Дали не можете да се откъснете от социалните медии? Тогава изтрийте приложенията на Facebook и Twitter. Или имейлът? Изключете нотификациите. Каквото и да е изкушението, вашият смартфон е достатъчно „умен”, за да ви помогне да го преодолеете. Използвайте го умно и вие.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.