Почивката - дар за мозъка и за работата
Неделя вечер е, но вместо да почивате със семейството си, седите пред компютъра. Трябва само да изпратите няколко имейла преди началото на работната седмица, да довършите един-два проекта на спокойствие и да напишете понеделнишката презентация. Уморени сте и сте раздразнени, че трябва да работите в деня, в който се предполага, че почивате. Тези неща обаче трябва да се свършат, затова продължавате.
Подобно поведение обаче вреди ужасно на мозъка ви, показва проучване, публикувано в сп. „Инк”. Пренебрегнете ли почивката, сивото вещество започва да стачкува. Вместо да го послушате обаче, вие натискате още по-здраво, за да компенсирате неефективността си. И така ставате още по-неефективни. Започнете най-сетне да променяте това.
1. Взимайте си кратки, приятни почивки
Натискайте паузата от време на време и играйте на компютърни игри, гледайте весели клипчета или се занимавайте с нещо друго, което ви е приятно. Учените уверяват, че като превключваме така вниманието си, местим центъра на тежестта върху друга част на мозъка си и даваме възможност на преработената да си почине.
2. Позволявайте си по-чести ваканции
Повечето българи почиват средно по 20 дни годишно. Това съвсем не е достатъчно, за да презареди мозъкът ни. Най-полезно е да не ползваме целия си отпуск наведнъж, а да го разделим на няколко ваканции, в които е най-добре изцяло да сменяме средата и напълно да се изключваме от мисълта за ежедневието.
3. Подарявайте си по един ден – или поне по една вечер – седмично
В един скорошен експеримент петимата члена на консултантски екип трябвало да си взимат по един почивен ден всяка седмица. В друг мениджъри, свикнали да работят всеки ден, трябвало задължително да почиват по една вечер. Въпреки че се притеснявали, че работата им ще пострада от новата схема, бизнесмените бързо усетили ползата от почивката. Месеци по-късно те съобщили, че са постигнали по-добър баланс между работата и личния си живот, че са станали по-продуктивни и по-горди от постиженията си. Очевидно е, че повечето работа не означава по-добра работа.
4. Подремвайте
Много проучвания показват, че хората, които подремват през деня, са по-бодри, по-продуктивни и по-малко склонни да правят грешки. Всъщност, следобедната дрямка е закодирана в организма ни от еволюцията – именно затова често се чувстваме толкова скапани следобед. Ако нямате възможност да поспите малко, поне отделете няколко минути за пълно, абсолютно отпускане в средата на деня. Това ще даде сили на мозъка ви и ще направи останалата част от деня по-успешна.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.