Спрете да отлагате, сега!
Отлагането на дадени задачи във времето е нещо, с което мнозина се справят много добре. Но това забавяне може да ви донесе много проблеми, безпокойство, ниско качество на работа, пропуснати срокове и много други неприятности. Изследователи и психолози отдават мързела на много причини. Вместо да се чудите защо му се подчинявате най-добре е да се научите да го управлявате.
Ето няколко общи и не толкова общи съвети за това как да се преборите с отлагането на днешната работа за утре:
1. Понякога е добре да изчакате. Може да ви се струва нелогично, но има хора, които вършат работата си най-добре в последния момент. Проблем обаче може да се окаже ако си мислите, че сте добри във вършенето на задачи в последния момент, а всъщност не сте. Защото в реалният свят не вие решавате дали сте се справили добре, а другите около вас.
Стратегия. Ослушвайте се за отзиви относно качеството на работа, която сте свършили в последния момент. Ако имате подходящи връзки, попитайте клиенти и колеги за това как оценяват работата ви (не е нужно да знаят, че сте я свършили в последния момент, така няма да направят стойностна преценка върху нея). Важно е да ги слушате. Ако оценките сочат, че работата ви е незадоволителна, то тогава отлагането е сериозна пречка за кариерата ви.
2. Превръща се в пристрастяване. Не трябва да бъркате облекчението от най-накрая свършената работа с радостта от добре свършена работа. Става въпрос за съвсем различни състояния, дори и на физиологично ниво, дирижарини от хормоните. Чувството на облекчение настъпва при засилено производство на адреналин и кортизол, а добре свършената работа ни прави доволни, което се дължи на един от хормоните на щастието - допамин. Внимавайте да не попаднете в капана на адреналина, защото той има свойството да води до пристрастяване, което на практика означава зависимост от чувството на тревожност, предшестващо облекчението.
Стратегия. Преместете часовника си с 15 минути напред. Отбележете датата на събитието в календара си една седмица по-рано. "Излъжете" себе си, че тези срокове са реални. Така, с течение на времето ще се адаптирате към по-бързото изпълнение на графика си.
3. Инкубационен период. Един от основните елементи на иновативното мислене е процес, наречен инкубация. Той се проявява в случаите, когато започнете даден проект и после го оставите на заден план за неограничен период от време. Предвидете достатъчно време за този процес и ще победите конкуренцията си със задълбочено мислене и атрактивни предложения.
Стратегия. Когато се заемете с важен проект, оставете го да отлежи на мисловно ниво няколко часа или дори седмица. Оставете подсъзнанието да си върши работата, като отвреме навреме "надниквате" в отделните етапи и си записвате всички свежи хрумвания, които предизвикват у вас. И когато наново се заемете с реализацията на проекта, мозъкът ви ще е отпочинал и готов за действие с нови идеи и предложения. Единственото, което не трябва да правите, е да отлагате вече отложеното.
4. Намерете си контрольор. По-малко вероятно е да отлагате ако има кой да ви виси на главата.
Стратегия. Ако нямате офис мениджър, то обезателно ви е необходим някой, който да ви менажира - особено ако трайно сте усвоили навика да отлагате. Той или тя ще ви докладват за седмичната актуализация на това какво трябва да се свърши и в какъв срок. Ще ви изброява задачите, които трябва да се изпълнят, коя е с най-голям приоритет и т.н. Затова е важно да знаете, че понякога имаме нуждата някой друг да ни помогне, за да се „задържим“ на пистата.
5. Първи стъпки. Действията предхождат мотивацията. Това означава, че първо трябва да започнете нещо, преди да можете да навлезете истински мотивирани в него. Това е същото като да започнете да чистите едно чекмедже, защото не можете да намерите нещо в него, без да си давате сметка, чя някога всичко е било подредено.
Стратегия. Не сме сигурни точно какво сте оставили или отложили, за да прочетете тази статия, но ние бяхме до тук. Така че, заемайте се отново със задълженията си, ако не искате да затънете до гуша в работа по време на задаващите се майски празници.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.