Талантът преди опита, моля!
Често съм се изправял пред кандидати за работа с мисълта: „Господи, това са много скучни хора!”. Да, вероятно всеки един от тях би могъл да се справи впоследствие с работата, но назначавайки го, щях да поставя под съмнение възможността на организацията да постигне най-смелите си мечти и планове.
Бях генерален директор на една компания, в която наследих екип от държавни служители. Сега си представете колко таланти имаше сред тях. Ще ви кажа направо – николко. Започнахме да пускаме обяви за работа вместо да приемаме изпращаните ни от министерството хора. И понеже ставаше дума за държавна организация непрекъснато давах обяснения. Казваха ми: „Този човек притежава необходимата квалификация и опит. Той е правилният”. Аз не се съгладявах: „Вижте, може и да има кандидати, които нямат богат опит и да не са вършили точно това, което им предлагаме. Но изглеждат изключително талантливи. Нека поемем този риск”.
След година и половина целият висш мениджмънт беще съставен от таланти.
Изпълнителният директор на Лондонската фондова борса Клара Фърс е пример колко съм бил прав. Аз я избрах. Натискът бе да посоча някой, който има опит на пазара с ценни книжа, който е бил изпълнителен директор на публична компания. Но аз се спрях на Клара. Тя беше прекарала целия си трудов път в сферата на боновете и стоковата борса. Нямаше никъкъв опит като изпълнителен директор на публична компания. Сега тя е в разцвета си, а организацията е по-добре управлявана отвсякога.
Целят този подход има една неочаквана полза. По някое време ще разберете, че при вас работят много хора, които са различни и не притежават даден опит. Животът ще ви убеди колко хубаво е това.
Дон Круйкашнак,бивш председател на Лондонската фондова борса.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.