Трябва ли да избягвате кандидатите, които скачат от едно работно място на друго?

Трябва ли да избягвате кандидатите, които скачат от едно работно място на друго?

Всеки бранш познава хора, които често се преместват от едно работно място в друго.

Така наречените "скокливци на пазара на труда" все по-често са приемани като ценна част от работната сила. Анкета на американския сайт CareerBuilder, проведена миналата година сред 2138 наемащи мениджъри и HR професионалисти, разкрива, че повече от половината (55%) участници са наемали "скокливци", а близо една трета (32%) са свикнали с тях.

Отношението към хората, които често сменят компаниите, в които работят, става все по-положително в САЩ, според материал на списание Entrepreneur. На тези кадри вече не се гледа толкова като на нелоялни. Ето три причини да промените нагласата си относно наемането на кадри с разнообразен опит, посочени от изданието. 

1. Те са много адаптивни. Работата в няколко компании за кратък период от време изглежда причина за тревога, но този детайл би могъл да е от полза за всеки работодател. Номадският начин на живот на някои кандидати им е позволил да натрупат голям опит в разнообразни работни среди. Това означава, че те могат да се адаптират по-лесно към вашата фирма. Онези, на които им липсва разнороден опит, ще имат нужда от повече време, за да свикнат. Многото заемани постове, работни среди и отдели означават и много повече опит.

Не избягвайте всички прескачащи служители, а само онези, които са сменяли попрището си многократно. Те, за разлика от другите, които са работили в много фирми, но от един и същ бранш, явно са несигурни относно това, с което искат да се занимават. Автобиографията на всеки кандидат трябва да е пълна с опит, които е свързан с вашата сфера на дейност и който им е помогнал да се развият в нея, а не с изобилие от напълно несвързани професии, вариращи от шеф на рекламен отдел, до търговски представител.

2. Имат много контакти. Логично е хората, които са работили за голям брой компании, да имат повече връзки, отколкото някой, който от години си стои в една и съща фирма. Големият списък с контакти в бранша е нещо полезно за работодателите. Когато се сблъскате с някой "скокливец", вземете предвид препоръките му (или липсата на такива). Всеки кандидат, заемал няколко различни позиции в компании, би трябвало да има солиден брой препоръки зад гърба си. Онези, които нямат, вероятно няма да донесат със себе си нито много, нито ценни контакти.

3. Радват се на по-широк набор от умения. Тези кадри в миналото са срещали нови и нови възможности да развиват нови работни знания и да усъвършенстват старите. Всеки следващ пост е съпроводен от непознати предизвикателства и възможности за професионално развитие, които градят по-голям набор от качества и способности. Да не говорим, че работата в няколко компании автоматично означава и сътрудничество с професионалисти, притежаващи ценни умения и характеристики, от които "скокливият" ви кандидат се е поучил, а това значи, че от него може да стане чудесен и пълноценен служител.

Понякога честата смяна на работното място може да бъде признак на амбициозност, а друг път – на недоволство и мързел. Ако не искате да наемете служител от втория тип, погледнете отвъд продължителността на престоя му в различните комапнии и се фокусирайте върху успехите, които е постигнал в тях.   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“