Четирите роли на лидера

Четирите роли на лидера

Има много, разнообразни стилове лидерство. Индустрията от фирми с управление на човешките ресурси в САЩ работи по дефинирането им. Така например Гейл Ланц, президент на HR компанията WorkMatters, Inc. определя лидерството като умение да водиш, изразено в четири основни роли. Тя говори за акронима ДВСО, съставен от думите доминиране, влияние, стабилност и отстъпчивост. Нейната фирма изследва мнението на хората, като им задава поредица от въпроси. Респондентите – фирмени ръководители, участват в анкетите. Отговорите им определят кой стил на лидерство най-много прилича на техния и кой се различава съществено.

Ланц казва, че най-често вижда 4 основни типа лидерство, които се очертават от тези изследвания. Много рядко даден лидер попада в един от тях. Обикновено става дума за комбинация от четирите роли.„За да постигнете най-добрите резултати от тима си, е важно да се стремите към баланс между различните стилове“, казва тя. И описва четирите роли, за които говори:

Водачът

Тези лидери са директни. Имат в свебе си постоянно чувство за неотложност. Фокусирани са върху резултатите. Искат да спечелят. Това е целта им и затова правят бързи решения, за да наберат преднина пред конкуренцията. Тежкият им, зареждащ стил задвижва възникването на промени, цени нови идеи. Те не се страхуват от конфронтацията. В резултат водачът е човекът, който ще ти свърши нещата.

Ако смятате, че такъв човек ви управлява, внимавайте, защото водачите най-често са характеризирани като трудни характери и егоисти. Нетърпението и силното им желание да се придвижат напред могат да доведат до импулсивни решения и грешки.

-------------

Човекът с влияние

Той е оптимистичен. Мотивира. Добър комуникатор е и е ориентиран към хората в екипа. Обикновено този тип лидери са ентусиасти и в хармония с останалите около тях. Обичат да помагат и мотивират хората. Това им е вродена способност.

В случай, че смятате, че шефът ви попада основно в тази категория, имайте предвид, че влиятелните могат да бъдат твърде многословни и да имат проблем с фокуса. Освен това могат да бъдат неорганизирани и лесно подвеждани от мнението на другите.

-----------------------------------------------------

Този, който оказва подкрепа

Този тип лидер въплъщава спокойствието и стабилността. Той сякаш е невидимата връзка, „лепилото“, което споява екипа. Много трудно ще го изкарате извън равновесие. Лоялни са към близките колеги. Търпеливи са. Хора, на които може да се разчита. Създават чувство за сигурност и стабилност.

Лошото е, че могат да затънат в нерешителност и самодоволство. Тъй като не обичат конфронтацията, опитват да избегнат ситуации, които са неизбежни. Често не желаят да поемат риск и дълго отлагат. Това често става причина много от поддръжниците им да оттеглят подкрепата си от тях.

---------------------------

Аанализаторът

Умен и склонен да тълкува, той обича да следва правилата. Това са ориентираните към детайла хора, които задават дълбоки въпроси и не оставят нищо дребно недомислено, за да подсигурят качество и точност. Типичният анализатор обикновено е по-бавен от останалите видове лидери, но при него работата се получава от първия път.

Недостатъкът на този тип лидери е, че често страдат от „анализационна парализа“. Перфекционизмът им пречи на способността да вземат решения. Страхуват се от грешки или от критиката на работата им, затова винаги се подсигуряват с цялата налична информация, преди да се придвижат напред. Освен това имат склонност към микромениджмънта.

По материал na списание Entrepreneur

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ