Усъмниха се в състава на Диамантената планета

Усъмниха се в състава на Диамантената планета

Група американски астрономи преразгледа данните за екзопланетата 55 Cancri е, за която се допускаше, че може да е гигантски диамант с радиус два пъти по-голям от този на Земята. Сега учените обаче стигнаха до извода, че съотношението на кислорода и въглерода в небесното тяло може да не е в полза на въглерода, както се смяташе досега.

Астрономите подчертават, че към момента прекият анализ на данни от 55 Cancri е е невъзможен, тъй като техническите ни възможности не го позволяват. Според тях обаче анализът на излъчвания от екзопланетата светлинен спектър дава различни резултати, когато се прави с различни методи. Когато усреднили данните, учените достигнали до извода, че въглеродът в близката звезда, а вероятно и в планетата, не е 1,12±0,09, а 0,78±0,08. С други думи, структурата на планетата е по-различна от тази на истинския диамант. Това обаче не може да бъде съвсем сигурно, докато методите за спектрален анализ не се усъвършенстват, подчертаха изследователите.

Скалистата планета 55 Cancri е бе открита преди година от американо-френски изследователски екип. Тя орбитира около подобна на Слънцето звезда на разстояние 40 светлинни години в съзведието Рак и се движи толкова бързо, че една нейна година продължава едва 18 часа.

Планетата е с два пъти по-голям радиус от земния, но е с по-голяма плътност, а масата й е осем пъти по-голяма. Освен това новооткритата планета е невероятно гореща - температурата на повърхността й достига 1648 градуса по Целзий. 

Повърхността на 55 Cancri е сякаш е покрита с графит и диамант, вместо с вода и гранит, заяви изследователят Нику Мадхусудан от Йейлския университет.

Изследването, в което е участвал и Оливие Муси от Института по астрофизика и планетология в Тулуза, Франция, първоначално установи, че най-малко една трета от масата на планетата, т.е. еквивалентът на три земни маси, може да е диамант.

Диамантени планети са наблюдавани и преди, но 55 Cancri е е първата, която орбитира около сходна със Слънцето звезда, и е изследвана толкова детайлно.

Това е първият ни поглед към скалист свят с толкова различни химични характеристики в сравнение със земните, поясни Мадхусудан.

Според него откриването на тази планета с голямо съдържание на въглерод означава, че вече не би трябвало да се приема, че далечни скалисти планети имат химични съставки и атмосфери, сходни със земните.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ