5 въпроса преди срещата на ЕЦБ тази седмица

5 въпроса преди срещата на ЕЦБ тази седмица

Европейската централна банка е готова да приеме ново намаление на лихвените проценти в четвъртък – ход, към който изглежда нямаше апетит само преди седмици, пише Ройтерс.

Данните сигнализират, че икономиката на еврозоната е в по-лошо състояние, отколкото при последната среща на централните банери, което повишава залозите за по-бързи намаления на лихвените проценти от тримесечните намаления през юни и септември, които предполагаха.

„Ако ЕЦБ не понижи лихвите през октомври, пазарът ще си помисли, че централната банка е зад кривата и потенциално прави грешка в политиата“, каза главният икономист на Deutsche Bank за Европа Марк Уол.

Ето пет ключови въпроса за пазарите преди срещата:

Ще намали ли ЕЦБ лихвите тази седмица?

Почти сигурно. Търговците оценяват на около 90% вероятността за намаление с 25 базисни пункта, което е  огромно увеличение от срещата на ЕЦБ миналия месец, когато вероятността за подобен ход се оценяваше на 20%.

Деловата активност в еврозоната, която неочаквано се сви през септември, доведе до скок на залозите през октомври, тъй като инвеститорите се опасяват, че ЕЦБ, която досега се придържа към мантрата си за зависимост от данни при вземането на решения за паричната политиа, може да не намали лихвите достатъчно бързо.

Това ли е началото на последователни намаления на лихвите?

Да, според икономистите от Уолстрийт. Трейдърите определят цените на база на три понижения на лихвите в рамите на четири срещи след октомври

Представителите на ЕЦБ обаче все още не са дали индикатори за това. Центристкият гуверньор на Финландската централна банка Оли Рен отново защити позицията, че темпото и мащабът на по-нататъшните съкращения ще бъдат решени среща по среща.

Но Лагард може да намекне, че идва промяна, посочвайки прогнозите, които банката ще публикува през декември, каза главният икономист на AXA Жил Моек.

„Срещата през декември вероятно е подходящият момент наистина да променим наратива за бъдещето.“

Инфлацията вече не е проблем за ЕЦБ?

Трейдърите са на това мнение. В крайна сметка инфлацията, която скочи с над 10% преди две години, падна под целта на ЕЦБ от 2% през септември.

Дори упоритата инфлация при услугите, която особено тревожи ЕЦБ, спадна леко. На месечна, сезонно коригирана база, показателят се забави до най-ниското си ниво от ноември 2023 г., според Nomura.

Дериватите, използвани за хеджиране на инфлационния риск, предполагат, че ръстът на цените ще се задържи под 2% от първото тримесечие на следващата година, според данни, събрани от Danske Bank.

Дори ястребът Изабел Шнабел спря да предупреждава за трудността да се укроти ръстът на цените.

И все пак инфлацията в услугите все още е 4%, без да спада тази година, а голяма част от понижението на общата инфлация през септември беше предизвикано от цените на енергията, така че ЕЦБ все още не е обявила победа.

Растежът ли е основната грижа на ЕЦБ сега?

Растежът придобива все по-важна роля. Но ЕЦБ, за разлика от Федералния резерв на САЩ, полага усилия само за борба с инфлацията, така че въпросът е дали стагнацията може да я наклони постоянно под целта - основното предизвикателство пред банката в десетилетието преди пандемията.

Засега ЕЦБ разчита на нарастващите реални доходи, стимулиращи потреблението и растежа, до 1,3% през следващата година от 0,8% тази година – прогноза, която някои икономисти смятат, че е твърде оптимистично. Икономиката на Германия вече е изправена пред втора година на свиване.

Moec от AXA каза, че ако очакваното възстановяване не се материализира скоро, инфлацията рискува да надхвърли целта на ЕЦБ.

Геополитическите рискове притесняват ли ЕЦБ?

Да, но повече от гледна точка на растежа, смятат икономистите. Цените на петрола се покачиха с над 9% от началото на октомври, тъй като конфликтът Израел-Хизбула ескалира, но остават с над 10 долара под тазгодишния връх.

Ниската инфлация означава, че ЕЦБ може да толерира всякакви временни енергийни повишения, каза главният икономист за Европа на BNP Paribas Пол Холингсуърт.

„Функцията за реагиране на ЕЦБ се измести, за да се съсредоточи малко повече върху рисковете за растеж сега, така че геополитическите рискове просто ще изострят някои от техните опасения.“

Най-важното е, че четвъртък е последното заседание на ЕЦБ преди президентските избори в САЩ през ноември.

Ако бившият президент Доналд Тръмп победи и изпълни обещанието си да наложи 10% мита върху вноса, това ще удари растежа на еврозоната и ще даде тласък на аргументите за по-дълбоко намаляване на лихвените проценти, смятат икономисти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ