Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Азиатските хедж фондове постигнаха най-високата си възвръщаемост за последните 15 г.
През миналата година азиатските хедж фондове постигнаха най-високата си възвръщаемост от 15 години насам, като се възползваха от пазарната волатилност, печелившите страни в разклатената китайска икономика и възможностите в областта на изкуствения интелект (ИИ), предаде Ройтерс.
Индексът HFRI Asia with Japan, който проследява хедж фондовете, инвестиращи основно в региона, нарасна с 12,1% през миналата година - най-добрият му годишен ръст от 2009 г. насам. HFR е една от най-големите световни платформи за данни за хедж фондове.
Базираната в Хонконг компания Keywise Capital, която управлява 2 млрд. долара, отбеляза ръст от 51% през 2024 г. на водещата си стратегия Mega Trend благодарение на залозите си върху потреблението на поколението Z, като например търговеца на дребно Miniso и компаниите за доставка на електроенергия, като China Yangtze Power които се възползваха от търсенето на изкуствен интелект.
Фондът за развитие на пингвините на Keywise, фокусиран върху технологиите, регистрира 71% възвръщаемост. Фанг Женг, главен инвестиционен директор на Keywise, заяви, че ИИ, бизнесите, които се харесват на по-младите потребители, и чистата енергия ще бъдат ключови устойчиви тенденции, и очаква, че „през 2025 г. ИИ ще се занимава широко с приложенията на човешката емоционална интелигентност (EQ)“.
Според източник, запознат с резултатите, First Beijing, хедж фонд, фокусиран върху Китай, е спечелил 42% през миналата година, благодарение на дяловете си в Meituan, Atour Lifestyle и Full Truck Alliance.
Фондовете, които се възползваха от краткия прозорец от възможности, след като Китай обяви пакета си от стимули през септември, имаха прилична възвръщаемост, според Тимъти Мо, главен стратег по акциите за Азиатско-тихоокеанския регион в Goldman Sachs. „Много ясно е, че хедж фондовете са били много гъвкави и бързо са се възползвали от ръстовете в Китай“, казва Мо, като отбелязва, че тези фондове са увеличили позициите си в Китай по време на стимулиращото рали и са ги намалили, когато пазарът е достигнал своя връх в началото на октомври.
Фундаменталните фондове за дълги позиции в Азия отбелязаха средна печалба от 14,1%, което е повече от аналогичните фондове в САЩ и Европа, които нараснаха съответно с 13,2% и 4,6%, според оценки на първокласния брокер Goldman Sachs.
Базираните в Азия мултистратегически фондове също имаха добра година, като Dymon Asia, Pinpoint и Ovata Capital постигнаха двуцифрена възвръщаемост.
Фондът Singularity Tech Fund, управляван от CloudAlpha Capital Management от Хонконг, чиято стойност е 1,3 млрд. долара, скочи с над 70% през миналата година, като според компанията позициите в полупроводници и инфраструктура за центрове за данни са донесли печалба.
Водещият пан-азиатски фонд на Panview Capital е скочил с 41% през 2024 г., подпомогнат от големите си залози в Япония, според източник на инвеститора.
Анализаторите твърдят, че Китай остава труден пазар за глобалните разпределители, независимо от впечатляващата възвръщаемост през миналата година. „Виждаме по-голям интерес към азиатските мултистратегически фондове или японските фондове, тъй като те се разглеждат като работещи в по-предсказуема регулаторна и политическа среда“, казва Патрик Гали, управляващ партньор в Sussex Partners.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.