Борсов наблюдател: Всички погледи към Китай

Борсов наблюдател: Всички погледи към Китай

Надеждите за значителни стимули в Китай не се оправдаха. Миналата седмица премина под знака на разпродажби на китайски акции в очакване на мерките от финансовото министерство. Индексите паднаха, като това най-силно се виждаше в Хонконг, където чуждестранните инвеститори имат по-голямо присъствие. Реакцията след новините също беше негативна и седмицата започна с още повече разпродажби на китайски акции. Планираните държавни разходи в рамките на 280 милиарда долара, които да бъдат финансирани с нов дълг, се считат за малко като обем. Някои икономисти дори предлагат пет пъти повече стимули, за да се подкрепи вътрешното търсене и доходите. В същото време американските акции поскъпват и индексите отчитат нови рекорди.

Сред важните новини през тази седмица е заседанието на Европейската централна банка, на което се очаква намаление на лихвата с 25 базисни пункта и данните за търговият на дребно в САЩ. И докато изненадите от централните банкери на Еврозоната са с малка степен на вероятност, продажбите на дребно могат да покажат реалните проблеми в щатската икономиката. А именно, че за по-бедната част от населението е трудно да се справя с разходите напоследък.

Но кризата в икономиката не стои на първите места в списъка с приоритети на Уолстрийт. Една от причините е, че големите банки публикуват отлични отчети, които показват здравата основа на финансовата система. Или поне на водещите институции, докато по-малките изостават като ръст на акциите. Те обаче ще спечелят повече от намалението на лихвите. Рекордите на индекса S&P 500 се дължат на силното представяне на производителите на чипове. Но някои от големите технологични компании изостават, включително Microsoft и Amazon, които са сред най-активните купувачи на чипове и инвестират най-много в изкуствения интелект. Силни отчети от тези компании обаче биха се превърнали в катализатор на още повече ръст на пазара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ