Цената на златото достигна нов рекорд, експерти очакват допълнително поскъпване

Цената на златото достигна нов рекорд, експерти очакват допълнително поскъпване

Цената на златото достигна нов рекорд, експерти очакват допълнително поскъпване

Силното представяне на златото продължава, като цената достигна нов исторически връх от 2222,39 долара тройунция по-рано днес. Според експерти има място за допълнително повишаване, тъй като централните банки продължават да купуват кюлчета в рекордни количества, пише Си Ен Би Си.

Цените може да се повишат до 2300 долара през втората половина на 2024 г., особено на фона на очакванията, че Федералният резерв на САЩ може да намали лихвените проценти по-късно тази година, каза Аакаш Доши, ръководител на отдела за проучване на суровините в Северна Америка на Citi, пред Си Ен Би Си. Към 10:15 часа българско време спот цените на златото достигнаха 2205,06 долара за тройунция.

Цените на златото са склонни да имат обратна връзка с лихвените проценти. Тъй като лихвените проценти падат, златото става по-привлекателно в сравнение с активи с фиксиран доход като облигации, които биха донесли по-слаба възвръщаемост в среда с ниски лихви.

Macquarie Group Limited също прогнозира, че цените на златото ще достигнат нови върхове през втората половина на годината. Въпреки че признават, че физическите покупки на злато са повишили цените, стратезите на Macquarie приписват неотдавнашния скок в цените от $100 на „значителни покупки на фючърси“ в своята бележка от 7 март.

„Централните банки, които закупиха исторически нива на злато през последните две години, продължават да бъдат силни купувачи и през 2024 г.“, каза Шаокай Фан, глобален ръководител на централните банки в Световния съвет по златото (WGC).

Тези покупки засилиха цените на златото въпреки високите лихвени проценти и силния долар, казаха наблюдатели на пазара пред Си Ен Би Си.

Силното физическо търсене на злато се подхранва и от неговата привлекателност като актив-убежище на фона на геополитическата несигурност.

„През последното десетилетие Русия и Китай бяха най-големите купувачи. Въпреки това покупките на централните банкаи през последните години се диверсифицираха“, Доши.

Най-големият купувач

Китай е водещият двигател както за потребителското търсене, така и за покупките на злато от централната банка. Няма признаци тази тенденция да се забави.

Сред централните банки, Народната банка на Китай беше най-големият купувач на злато през 2023 г. Слабата китайска икономика и затрудненият сектор на недвижимите имоти също насочиха повече инвеститори към активите-убежища, като индивидуалните инвестиции в злато остават стабилни, посочиха от WGC.

Централната банка на Полша е вторият по големина нетен потребител на злато, като тя е закупила 130 тона кюлчета през 2023 г.

Предизвикателствата на руско-украинската война „в съседство“ водят до желанието на Полша за стабилност, каза изпълнителният директор на Wheaton Precious Metals Ранди Смолууд.

Управителят на централната банка на Полша Адам Глапински обяви през 2021 г. планове за закупуване на 100 тона злато в опит да засили финансовата сигурност на страната, според доклади на местни медии.

Сингапур регистрира третото най-високо нетно закупуване на злато през 2023 г., водено от покупките от Паричните власти на Сингапур (MAS), които са закупили 76,51 тона.

Макар че от MAS не разкриват причината за инвестиционното решение, Фан предполага, че централните банки навсякъде са били предпазливи по отношение на геополитическите рискове от продължаващия конфликт Русия-Украйна.

„Те вероятно са коригирали разпределението на резервите в съответствие с възгледите си за риска“, каза той.

Покупки на дребно

По-силните цени на златото също се дължат на покупките на дребно на бижута, кюлчета и монети.

Освен че Народната банка на Китай купи най-много злато сред световните централни банки, страната регистрира и най-голямото количество покупки на злато на дребно.

„На ниво потребители на дребно Китай беше основен фактор за силно търсене на злато миналата година, тъй като хората се насочиха към благородния метал, за да се диверсифицират от други класове активи“, каза Фан.

Според данни на WGC Китай е изпреварил Индия и станал най-големият купувач на златни бижута в света през 2023 г. Китайските потребители са купили 603 тона златни бижута миналата година, което е 10% увеличение в сравнение с 2022 г.

Наред с Китай потребителското търсене на злато в Индия също е едно от най-големите в света, каза Смолууд. Това важи в особена сила по време на сватбения сезон в Индия, който обикновено продължава от октомври до декември и между януари и март.

„Златото винаги е най-ценният подарък, който можете да дадете на някого в Индия. Това е наистина голяма част от сватбения сезон“, каза той.

Въпреки че търсенето на бижута в Индия се очаква да продължи да бъде значително, по-скъпото злато може да наруши тези разходи, отбелязват от WGC. Търсенето на златни бижута в Индия е намаляло с 6% до 562,3 тона през 2023 г.

Въпреки това инвестициите на Индия в златни кюлчета и монети са нараснали със 7% на годишна база. Търсенето на злато от централната банка на страната също продължава да е силно, като тя е закупила 8,7 тона злато през януари, отбелязвайки най-високата месечна покупка от юли 2022 г.

Отвъд Китай и Индия, търсенето на злато в Турция миналата година почти се удвои в сравнение с 2022 г., според данните на WGC.

Неумолимата потребителска инфлация, ограничените налични алтернативни инвестиции и вътрешната политическа несигурност по време на президентските избори миналата година доведоха до силното търсене на жълтия метал в Турция.

„Турция също отбеляза силно търсене на дребно, като инвеститорите натрупаха злато по време на президентските избори миналата година, за да се предпазят от потенциална волатилност на турската лира“, коментира Фан.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ