Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европа отново привлича инвеститори, но политическият хаос оставя Франция вън от играта

Франция пропуска голяма част от инвеститорския оптимизъм, който беляза европейските пазари тази година, заради обтегнатите си публични финанси и политическата нестабилност, която заплашва да парализира политическата сцена поне до 2027 г.
Глобалните инвеститори и френските мениджъри дават за пример риска бюджетните преговори да предизвикат нов крах на правителството през есента, докато песимизмът сред френските домакинства забавя потребителските разходи и икономическия растеж.
Центристкият премиер Франсоа Байру бе изправен пред осем предложения за вот на недоверие в парламента, откакто встъпи в длъжност през декември, а неговото малцинствено правителство сега се бори да намери 40 милиарда евро съкращения на разходите за бюджета за 2026 г.
Това силно контрастира със съседна Германия, чието ново правителство се готви да разхлаби исторически стегнатите си бюджети и да вложи милиарди в икономиката чрез разходи за отбрана и инфраструктура, пише Ройтерс.
„Докато всички останали силно задлъжнели европейски страни – Гърция, Португалия, Испания и Италия – се възползваха от години на инфлация, за да намалят съотношението си на дълг към брутен вътрешен продукт, Франция – чийто дефицит сега е най-висок в еврозоната, все повече се отклонява от целта“, каза Пиер Московиси, ръководител на службата за публичен одит на Сметната палата и бивш министър на финансите.
За да намали бюджетната дупка, Байру ще трябва да убеди опозиционните партии да приемат съкращения на разходите – малко по-малки от предложените в бюджета за 2025 г., който свали предшественика му.
Промяна в предпочитанията
Историческият завой на Германия към по-хлабава фискална политика и въздействието на понякога непостоянната политика на президента Доналд Тръмп върху доверието в американските активи дадоха тласък на европейските финансови пазари и други инвестиции тази година.
Ключов бенефициент е Италия, която видя как рисковата преми по 10-годишния ѝ дълг в сравнение с този на Германия, спадна до нивото от 2010 г., преди дълговата криза в еврозоната да ескалира.
Но 10-годишната рискова премия по френския дълг спрямо германския, все още е на равнище от 70 базисни пункта – доста над нивата от около 50 базисни пункта, наблюдавани преди френският президент Еманюел Макрон да свика шокиращи предсрочни избори миналото лято.
Разликата в доходността между Франция и Италия е близо до историческите си дъна, въпреки че Италия има по-голям дълг.
Главният инвестиционен директор на Candriam, Никола Форест, заяви, че предпочита германски, италиански и испански облигации, изразявайки песимизъм за Франция – ситуация, която той нарече „напълно необичайна“.
Френските акции също се представят по-слабо. Индексът CAC 40 е под нивото си отпреди изборите и изостава от европейския бенчмарк STOXX 600. Парижкият индекс е донесъл само 5% доходност тази година, четири пъти по-малко от германския DAX.
Дори френското правителство да преживее есента, инвеститорите очакват бюджетното свиване да не е достатъчно като решение за фискалните натоварвания и следователно да не успее да увеличи привлекателността на френските активи.
„Всеки компромис, който политическите партии намерят, ще бъде наистина временен по отношение на мерките и не е подходящ за намаляване на дълга и подобряване на дефицита“, каза Форест от Кандриам.
Президентските и парламентарните избори през 2027 г. също може да не разсеят напълно политическата несигурност, ако никоя партия не се окаже доминираща.
Проблеми в реалната икономиката
За да подтикне опозиционните партии да подкрепят бюджета на Байру, министърът на публичните финанси Амели дьо Моншален намекна, че Франция може да се обърне към спасителен план от МВФ, ако не овладее решително финансите си.
Главният изпълнителен директор на Carrefour Александър Бомпар заяви, че подобни песимистични коментари само са накарали французите да спестяват повече, застрашавайки възстановяването на потребителските разходи, което според него е по-крехко, отколкото на другите европейски пазари, на които участва търговецът на дребно.
„Ако имаме 5 процентни пункта повече спестявания от други европейски страни, това е защото имаме изключително високо ниво на политическа и фискална несигурност“, каза Бомпар на икономическа конференция в Екс ан Прованс в петък.
Тъй като потребителите се колебаят да харчат, френската бизнес активност постоянно изостава от европейските си аналози тази година, въпреки че частният сектор е по-малко изложен на търговското напрежение в САЩ, отколкото по-експортно ориентираните икономики на Германия или Италия.
„Икономиката наистина изпитва затруднения и това може да се види в индексите PMI месец след месец, където Франция се откроява със своята слабост“, коментира Рохан Кана, ръководител на стратегията за еврото в Barclays, визирайки проучванията на PMI за фирмената активност.
От януари насам икономисти, анкетирани от Ройтерс, понижиха прогнозата за икономически растеж на Франция за 2026 г. до 1%, докато тази на Германия беше повишена два пъти до 1,3%.
Отхвърляйки всякаква възможност за намеса на МВФ за подкрепа на публичните финанси на Франция, главният икономист на Фонда Пиер-Оливие Гуринша настоя, че Париж вече не може да отлага внасянето на ред във фискалната си система.
„Франция не е изключена от законите на гравитацията, така че ще трябва да се адаптираме“, каза Гуринша в Екс ан Прованс. „Не можем да летим, ще трябва да планираме приземяването си и да съкратим разходите.“
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.