ЕЦБ няма скоро да спре да повишава лихвите

Икономика

Европейската централна банка няма да приключи цикъла на повишение на лихвите с едно единствено увеличение от 50 базисни пункта на следващите си срещи за паричната политика. Това заяви пред Си Ен Би Си председателят на Нидерландската централна банка и членът на Управителния съвет на ЕЦБ Клаас Нот.

„Няма да спре (цикълът) след едно повишение с 50 базисни пункта, това е сигурно“, каза Нот

Европейската централна банка повиши лихвите четири пъти през 2022 г., с което лихвеният процент по депозитите достигна 2%. През декември централната банка заяви, че ще увеличи допълнително лихвите през 2023 г., за да се справи с изключително високата инфлация.

Последните данни показват забавяне на инфлацията, дори ако тя остава доста над целта на ЕЦБ от 2%.

През декември инфлацията в еврозоната достигна 9,2% според предварителните данни. Това беше вторият пореден месечен спад на покачването на цените в региона на единната валута. Нот обаче не смята, че всички скорошни данни са „окуражаващи“.

„Това, което видяхме досега, са данни, които не са обнадеждаващи от наша страна“, каза той по време на на Световния икономически форум в Давос.

„Видяхме още едно отчитане на инфлацията, при което нямаше признаци за отслабване на [основния] инфлационен натиск. Така че ще направим това, което ще трябва да направим.  Основната инфлация все още не е преминала в еврозоната и това означава, че пазарните развития, които видях през, да кажем, последните две седмици, не са напълно приветствани от моята гледна точка. Не мисля, че те всъщност са съвместими с навременното връщане на инфлацията към 2%“, каза Нот.

Пазарните участници очакват ЕЦБ да повиши лихвите на следващото си заседание през февруари. По-важният въпрос е дали централната банка става твърде агресивна със затягането на паричната си политика и ограничава икономическия растеж. Нот обаче даде да се разбере, че ще има поне още две повишения на лихвите.

„По-голямата част от терена, който трябва да покрием, ще покрием с постоянно темпо под формата на множество увеличения от 50 базисни пункта“, каза той.

„Кога ще свършат този тип повишения от 50 базисни пункта, не мога да кажа предварително, но е много ясно, че нашият председател е използвал множествено число в своите формулировки и аз използвам множествено число тук. Сигурно е, че няма да спрем след едно увеличение от 50 базисни пункта“, обясни Нот.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия