Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕЦБ вижда възможност за „фундаментална промяна на режима“, докато инвеститорите преоценяват американските активи

Европейската централна банка заяви, че на финансовите пазари може да е в ход „фундаментална промяна на режима“, тъй като инвеститорите изглежда преоценяват колко рискови са всъщност американските активи след въвеждането на широкомащабни мита от президент на САЩ Доналд Тръмп, предаде Си Ен Би Си.
В последния си преглед на финансовата стабилност централната банка обсъди неотдавнашния скок на пазарната волатилност на фона на глобалното търговско напрежение, предизвикано от тарифната политика на САЩ.
Пазарите реагираха чувствително на честите актуализации относно търговията и митата от САЩ и техните търговски партньори. Акциите първо се сринаха, когато президентът на Тръмп т. нар. „реципрочни мита“, преди да се възстановят, когато той обяви временна 90-дневна пауза върху тарифите.
„По време на сътресението функционирането на пазара, което може да се разглежда като способността за бърза търговия с финансови активи, без да се променят прекомерно цените, остана добро в еврозоната“, отбеляза ЕЦБ. „Това се случи въпреки някои нетипични отклонения от някои традиционни сигурни убежища като американските държавни ценни книжа и щатския долар.“
Макар че според ЕЦБ това може да е свързано с технически фактори, може да е имало и по-широки причини.
„Тези действия може също да са отразили възприятията за по-фундаментална промяна на режима, като инвеститорите сякаш преоценяват рисковете на американските активи, което евентуално би довело до по-широки промени в глобалните капиталови потоци“, отбеляза централната банка. „Това би имало потенциално дългосрочни последици за световната финансова система.“
В сряда заместник-председателят на ЕЦБ Луис де Гиндос заяви пред Си Ен Би Си, че съществува риск от корекция на пазара в бъдеще. Две ключови неща, които трябва да се вземат предвид в момента, са повишените оценки и силната несигурност, каза той.
„Пазарите са много благосклонни по отношение на този сценарий. Те вярват, че растежът ще бъде нисък, но няма да влезем в рецесия. Инфлацията ще намалее и паричната политика ще последва този пример“, каза Де Гиндос.
Рисковете все още могат да се появят и различни въпроси, като например какво може да се случи по отношение на търговската и фискалната политика и регулациите от страна на правителството на САЩ, все още нямат ясен отговори, добави той.
В доклада си централната банка посочи, че преди това е предупреждавала за „уязвимости, породени от високи оценки на компаниите на борсите, които не са подкрепени от фундаменти“, казвайки, че „този източник на риск вече частично се е материализирал“.
Несигурност
В по-широк план Де Гиндос каза, че несигурността, свързана с търговската, фискалната и регулаторната политика на САЩ, сега е основната тема на финансовите пазари и в световната икономика. Въпросът сега е какво означава тази несигурност и какви са евентуални политически ходове за Европа и за запазване на финансовата стабилност в еврозоната, предположи той.
Разглеждайки инфлацията и икономическия растеж, Де Гиндос повтори, че митата биха били „вредни“ за растежа, докато въздействието върху цените е по-малко ясно.
В краткосрочен план тарифите биха повишили цените на вносните стоки, като същевременно потиснат търсенето, което би могло да компенсира по-високите разходи, каза той.
Дългосрочните последици биха могли да изглеждат много по-различно.
„В дългосрочен план, ако тарифите и търговските нарушения доведат до фрагментация, това ще бъде вредно за веригата за доставки и би могло да увеличи разходите на корпорациите. А това би могло да бъде инфлационно“, обясни Де Гиндос.
По-рано тази седмица Европейският съюз публикува последните си икономически прогнози, като намали прогнозата си за брутния вътрешен продукт за 2025 г. както за ЕС, така и за еврозоната, съответно до 1,1% и 0,9%. Предишна оценка бе за растеж от 1,5% за ЕС и 1,3% за еврозоната.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.