Епохата на кризи вади от синхрон големите световни валути

Епохата на кризи вади от синхрон големите световни валути

Големите световни валути рядко се движат в различни посоки. Но сега японската йена и китайският юан се понижават спрямо долара, докато в Европа еврото се представя по-добре, а британският паунд е в подем.

С различните перспективи на икономическата и паричната политика движенията на валутите все повече се разминават помежду си. Това прави световния валутен пазар с дневен оборот от 7,5 трилиона долара - работещ след COVID-19 и в условията на война в Украйна и енергийна криза - по-волатилен и по-непредсказуем, пише в свой анализ „Ройтерс“.

"Преди, ако уцелиш правилно посоката на еврото спрямо долара, имаш голям шанс да уцелиш и всичко останало. Сега е малко по-трудно", каза Джордан Рочестър, валутен стратег за страните от Г-10 в най-голямата инвестиционна банка и брокерска група в Япония Nomura. "Трябва да си напишете домашното, а разликите между валутите се увеличават.", допълва той.

Само през миналата година еврото падна до 20-годишно дъно спрямо долара, британската валута достигна най-ниската си стойност, а йената демонстрира най-слабото си представяне от 32 години насам, тъй като зелените пари поскъпнаха  заради рязкото повишаване на лихвените проценти в САЩ с цел ограничаване на инфлацията, с което другите големи централни банки изостанаха. Днес има значително по-малък синхрон между техните движения.

Японската централна банка разби очакванията, че промяната на нейната свръх хлабава парична политика ще настъпи в началото на 2023 г., което доведе до спад на японската йена с 9% досега през тази година, в допълнение към спада от 12% през 2022 г. Това повиши вероятността за намеса, която да сложи спирачка на отслабването на японската национална валута.

Болезнени спадове се очакват още и за китайския юан, който се търгува близо до седеммесечно дъно, както и за по-малките азиатски валути.

Междувременно еврото поскъпна с 2,5 % този месец спрямо долара като нагласите са в полза на очаквания да продължи да следва тази посока предвид ястребово настроената Европейска централна банка. В същата позиция е и британската национална валута, която от началото на годината досега се повиши с над 5 % и вече е на път към най-голямата си годишна печалба от 2017 г. насам.

Прогнозите на Nomura са еврото да се повиши до 1,12 долара през следващите месеци, което означава допълнително нарастване с 2% спрямо сегашните 1,095 долара, а юанът да отслабне до 7,30 за долар спрямо 7,2 юана за долара сега.

Досега през тази година юанът се е понижил с почти 5%, под влияние на слабата икономика и голямата разлика в лихвените проценти със САЩ.

Тази седмица китайските власти определиха по-силен от очакваното търговски диапазон за валутата, което е знак, че Пекин усеща все повече неудобства от ускоряващото се понижение.

Лий Хардман, старши валутен стратег в Mitsubishi UFJ Financial Group коментира, че отскокът на долара спрямо азиатските валути отразява обръщане на сделките, сключени в края на миналата година с отварянето на китайската икономика след блокирането ѝ, тъй като песимизмът относно перспективите за растеж там се увеличава.

"На други места обаче доларът не се представя толкова добре. Той продължава да отслабва спрямо някои европейски валути, както и спрямо валутите на Латинска Америка", казва той.

И тъй като пазарната волатилност се забавя в сравнение с последните години, инвеститорите се фокусират повече върху сделки с чуждестранни валути, в които се възползват от различията в лихвените проценти и паричните цикли между различните централни банки.

Многопластова криза

Фокусът върху различията в паричната политика е резултат и от несигурността в други области, смята Кит Юкес, ръководител на отдел "Валутни стратегии" в Societe Generale.

"Това, което ми прави впечатление в момента за валутните пазари, е, че те са по-чувствителни към краткосрочните лихвени проценти, отколкото си спомням някога да са били.“

"Тъй като сме несигурни за толкова много неща в този необичаен икономически цикъл, ние просто ще се съсредоточим върху това какъв е следващият ход на политиката на централната банка.", допълва той.

Това не е добра новина за йената, намираща се близо до седеммесечно дъно спрямо долара и 15-годишно дъно спрямо еврото, тъй като Японската централна банка продължава да провежда ултрахлабава парична политика.

В Скандинавия норвежката крона е под натиск, а проблемите с недвижимите имоти и отслабващата икономика засегнаха и шведската крона, която миналата седмица достигна рекордно ниско ниво спрямо еврото на фона на усещането, че няма много възможности за повишаване на лихвите там.

От Morgan Stanley смятат, че има вероятност шведската Риксбанк да повиши значително лихвените проценти на заседанието в четвъртък или да намекне за бъдещи повишения, за да подкрепи валутата.

Разбира се, като се има предвид какво преживя светът през последните няколко години, може би не е изненадващо, че валутните пазари са малко странни.

"Имаме пандемия, която се случва веднъж на 100 години, война, която се случва веднъж на 75 години, и енергийна криза, която се случва веднъж на 25 години, и всичко това се случва едновременно", каза Юкес от Societe Generale. "Трябва да сте на 120 години, за да можете да проумеете какво всъщност се случва."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ