Европейските акции не намират ясна посока, докато вниманието е насочено върху изборите в САЩ*

Европейските акции не намират ясна посока, докато вниманието е насочено върху изборите в САЩ*

Европейските фондови борси отчитат равновесна търговия във вторник, докато фокусът на инвеститорите остава насочен върху президентските избори в САЩ, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 записа ръст от 0,28 пункта, или 0,05%, до 509,49 пункта. Германският показател DAX се повиши със 14,77 пункта, или 0,08%, до 19 162,62 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 20,05 пункта, или 0,24%, до 8 204,29 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 3,61 пункта, или 0,05%, до 7 375,32 пункта.

Разликите в социологическите проучвания между демократът Камала Харис и републиканецът Доналд Тръмп остават минимални, докато гласоподавателите се насочват към урните в страната, въпреки че победителят вероятно няма да бъде известен дни след края на гласуването.

„Победа на Тръмп вероятно би била добра новина за вътрешните акции на САЩ, както и лоша новина за европейските и международните акции“, коментира Бен Ричи, ръководител на отдела за акции на развитите пазари в abrdn.

„Ако Харис спечели, реакцията на пазара вероятно ще бъде доста приглушена, въпреки че може да видите известно облекчение при европейските и международните акции“, добави той.

Политиките на Тръмп относно имиграцията, данъците и митата обикновено се разглеждат като инфлационни, което може да доведе до по-високи лихвени проценти в САЩ.

Акциите на Vestas поевтиняха с 9,30%, след като най-големият производител на вятърни турбини в света отчете по-ниска от очакваната оперативна печалба за третото тримесечие и също така прогнозира марж на оперативна печалба за цялата година да бъде в долния край на своя целеви диапазон.

Цената на книжата на Schroders се понижи с 13,65%, след като британският мениджър на активи отчете нетни изходящи потоци на клиентски средства от 2,3 млрд. паунда $3 млрд. долара) за тримесечието, приключило на 30 септември.

Акциите на Ambu поевтиняха с 12,46%, след като датският производител на медицинско оборудване отчете органичен ръст на продажбите и EBIT под оценките.

Цената на книжата на  Salzgitter скочи с 33,72%, след като германският производител на стомана заяви, че неговият втори по големина акционер GP Günter Papenburg обмисля потенциално придобиване на компанията съвместно с партньор.

Друго дългоочаквано събитие тази седмица е решението на Федералния резерв на САЩ за лихвените проценти в четвъртък, като пазарите почти са убедени, че централните банкери ще изберат намаление с 25 базисни пункта.

Английската централна банка също се очаква да разхлаби паричната си политика с 25 базисни пункта тази седмица, като решенията за лихвените проценти ще бъдат обявени и от централните банки на Норвегия и Швеция.

Спад в САЩ

Американските борсови индекси регистрираха понижения в понеделник, докато инвеститорите се подготвят за президентските избори в САЩ и потенциалното намаляване на лихвения процент от Федералния резерв по-късно тази седмица, пише Си Ен Би си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 257,59 пункта, или 0,61%, до 41 794,6 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 16,11 пункта, или 0,28%„ до 5 712,69 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели с 59,93 пункта от стойността си, или 0,33%, достигайки до 18 179,98 пункта.

Търговията беше колеблива през целия ден. В един момент Dow бе на червено с повече от 400 пункта, докато S&P 500 и Nasdaq се лутаха между печалба и загуба.

Малко рали за Nvidia помогна за стабилизиране на пазара през по-голямата част от деня, но акциите на компанията завършиха сесията доста под достигнатите по-рано върхове. В крайна сметка цената на книжата на Nvidia се повиши с 0,48%, след като в петък S&P Dow Jones Indices обяви, че производителят на чипове ще замени конкурента си Intel в индекса Dow. Промяната, която влиза в сила в края на седмицата, идва в момент, когато Nvidia продължава да расте, докато Intel изостава в надпреварата за изкуствен интелект.

От началото на годината акциите на Nvidia са поскъпнали със 174%, а тези на Intel са загубили повече от половината от стойността си.

На други места акциите на компаниите за комуналните услуги натежаха на пазара, след като федералните регулатори отхвърлиха искането на Talen Energy за увеличаване на ядрената мощност в завод в Пенсилвания, за да осигурят повече електричество за център за данни на Amazon. Цената на книжата на Talen Energy се понижи с 2,23%.

Финансовият и здравният сектор също бяха сред слаби представилите се на пазара, тъй като акциите Goldman Sachs и UnitedHealth Group поевтиняха съответно с 1,52% и 1,72%,повличайки надолу Dow.

Заедно с изборите за президент в САЩ, Уолстрийт също се подготвя за решение на Федералния резерв за лихвените проценти в четвъртък. Според FedWatch Tool на CME Group търговците оценяват на 98% вероятността за намаление на лихвения процент с 25 базисни пункта в края на срещата на централната банка. Това ще последва намаление от половин процентен пункт (50 базисни пункта) от централната банка през септември.

Движенията на акциите в понеделник дойдоха на фона на силно представяне при американските държавни облигации, което предполага, че някои инвеститори опитват да ограничат риска  пред изборите. Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа бе около 4,3% в понеделник, което е спад в сравнение с нивото от приблизително 4,36% в петък. Доходността по облигациите се движи в обратна посока на цената им.

Смесени резултати в Азия

Азиатско-тихоокеанските пазари не намериха единна посока във вторник на фона на президентските избори в САЩ, предаде Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 421,23 пункта, или 1,11%, до 38 474,9 пункта.

Секторът на услугите в Китай през октомври отбеляза най-бързия си растеж от три месеца, показа проучване на частния сектор.

Индексът на мениджърите по покупките в сектора на услугите на Caixin/S&P Global се покачи до 52,0 през октомври спрямо 50,3 през септември на фона на повишеното доверие в бъдещата продукция и увеличаването на бизнес активността. Прагът от 50 пункта разделя свиването от растежа.  

„Ръстът на новия бизнес отчасти отразява друго солидно увеличение на експортните поръчки. Това доведе до по-бързо нарастване на бизнес активността“, пишат икономистите в проучването.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 343,84 пункта, или 3,22%, до 21 006,97 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 63,55 пункта, или 3,2%, до 2 047,77 пункта. Хонконгският показател Hang Seng записа ръст от 439,45 пункта, или 2,14%, до 21 006,98 пункта.

Южнокорейският показал Kospi се понижи с 12,09 пункта, или 0,47%, до 2 576,88 пункта, след като данните показаха, че потребителската инфлация страната се е забавила до 1,3% на годишна база през октомври, което е малко под прогнозата на Ройтерс от 1,4%. Това е най-ниското ниво на инфлацията от началото на 2021 г. насам. През септември инфлацията бе 1,6% на годишна база.

Австралийският бенчмарк ASX 200 регистрира спад от 32,8 пункта, или 0,4%, до 8 131,8 пункта. Днес Резервната банка на Австралия запази основната си лихва на ниво от 4,35%, оставяйки я без промяна за осма поредна среща.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 6,80 пункта, или 0,79%, до 850,78 пункта. BGBX40 се понижи с 1 пункт, или 0,59%, до 167,32 пункта. BGTR30 регистрира спад от 1,49 пункта , или 0,17%, до 851,81 пункта. BGREIT задържа на ниво от 212,89 пункта.

*Информацията е актуална към 12:50 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ