Вяла търговия на борсите в Европа, докато инвеститорите се готвят за изборите в САЩ*

Вяла търговия на борсите в Европа, докато инвеститорите се готвят за изборите в САЩ*

Европейските борсови индекси регистрираха повишения в ранната търговия в понеделник, докато фокусът на инвеститорите остава върху президентските избори в САЩ, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 1,36 пункта, или 0,27%, до 512,26 пункта. Германският показател DAX се повиши със 17,66 пункта, или 0,09%, до 19 272,63 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 51,87 пункта, или 0,63%, до 8 229,02 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 28,23 пункта, или 0,38%, до 7 437,34 пункта.

Енергийният индекс SXEP бе сред най-печелившите, напредвайки с 0,79%, след като решението на ОПЕК+ да отложи плановете си за увеличаване на производството подкрепи цените на петрола.

Индексът SXPP на ресурсните компании се повиши с 0,4% поради нарастващите цени на неблагородните метали след отслабването на долара.

Технологичният индекс SX8P записа спад от 0,28%, след като Morgan Stanley понижи рейтинга на акциите на STMicroelectronics – най-големият производител на чипове в Европа по приходи. Цената на книжата на STMicroelectronics се понижи с 0,54%.

Сега всички погледи са насочени към изборите на 5 ноември в САЩ, като проучванията на общественото мнение показват минимална разлика между кандидата на републиканците Доналд Тръмп и кандидата на демократите Камала Харис.

„Победата на Тръмп вероятно ще предвещава по-нататъшно относително слабо представяне на европейския пазар спрямо пазара на САЩ“, коментира Себастиано Киодино, ръководител на инвестициите, насочени към пасиви, в Generali Asset Management.

Политиките на Тръмп относно имиграцията, данъците и митата обикновено се разглеждат като инфлационни, което може да доведе до по-високи лихвени проценти в САЩ.

Общоевропейският индекс STOXX 600 с близо 7% досега тази година в сравнение с повече от 20% в S&P 500.

Друго ключово събитие тази седмица е решението на Федералния резерв на САЩ за лихвените проценти в четвъртък, като пазарите почти са убедени, че централните банкери ще изберат намаление с 25 базисни пункта.

Английската централна банка също се очаква да разхлаби паричната си политика с 25 базисни пункта тази седмица, като се очакват и решенията на централните банки на Норвегия и Швеция.

Акциите на Ryanair поевтиняха с 1,11%, след като най-голямата нискотарифна авиокомпания в Европа намали целта си за растеж на пътниците за следващата година заради  закъснения в доставките от Boeing.

Цената на книжата на  Volvo Cars се повиши с 3,59%, след като продажбите на шведския автомобилен производител се повишиха с 3% на годишна база през октомври.

Акциите на Burberry скочиха с 5,42% след доклад през уикенда, според който италианската компания за луксозни стоки Moncler може да направи оферта за придобиване на британската фирма. Цената на книжата на Moncler се понижи с 0,08%.

Ръст в САЩ

Основните индекси на Уолстрийт регистрираха повишения в петък, тъй като Amazon поведе големите технологични акции на зелена територия, а трейдърите пренебрегнаха разочароващия доклад за работни места, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 288,73 пункта, или 0,69%, до 42 052,19 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 23,35 пункта, или 0,41%, до 5 728,8 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна със 144,77 пункта, или 0,8%, до 18 239,92 пункта.

Акциите на Amazon поскъпнаха с 6,19%, след като силното представяне на облачния и рекламния бизнес тласнаха финансовите резултати за последното тримесечие на гиганта за електронна търговия над очакванията на Уолстрийт.

Цената на книжата на Intel скочи със 7,81%, след като приходите на компанията надминаха прогнозите на анализаторите.

Представянето на двете компании помогна за подобряване на настроенията на инвеститорите след някои забележителни разочарования в печалбите тази седмица.

Междувременно докладът за пазара на труда, публикуван в петък, показа, че икономиката на САЩ е добавила само 12 хил. работни места през октомври, далеч под прогнозата на Dow Jones за 100 хил. работни места. Това е най-слабото ниво на създаване на работни места от декември 2020 г. Равнището на безработица пък се задържа на 4,1%, в съответствие с прогнозите. Търговците обаче не отразиха много данните за работните места, вярвайки, че те са повлияни от ураганите, засегнали страната този месец, както и стачката в Boeing.

„Докладът за работните места от петък показа, че пазарът на труда се е забавил доста през октомври в сравнение със септември“, каза Кларк Белин, президент и главен инвестиционен директор в Bellwether Wealth. „Но този резултат до голяма степен се дължи на ураганите и стачките, така че е малко вероятно тази слабост да накара Федералния резерв да се отклони от очакваното намаление на лихвения процент от 25 базисни пункта на срещата през ноември.“

В допълнение към президентските избори в САЩ на 5 ноември, които доведоха до повишена волатилност на пазарите, инвеститорите също чакат двудневната среща на Фед на 6-7 ноември.

За седмицата S&P 500 се понижи с 1,4%, докато Nasdaq загуби1,5% от стойността си. Спадовете след финансовите отчети в Microsoft и Meta Platforms натежаха на индексите. Dow записа спад от 0,2% за седмицата.

Загуби в Азия

Азиатско-тихоокеанските пазари регистрираха повишения във вторник, докато инвеститорите се подготвят за натоварена седмица, която включва президентските избори в САЩ и срещата на Федералния резерв за паричната политика, пише Си Ен Би Си.

Инвеститорите също ще наблюдават отблизо заседанието на китайския парламент, което започна в понеделник. Очаква се китайските власти да обявят повече подробности относно фискалната подкрепа, когато срещата приключи в петък.

Данните за търговията на Китай за октомври трябва да бъдат публикувани в четвъртък след слабия ръст на износа и вноса през септември.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 38,19 пункта, или 1,17%, до 3 310,21 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 38,38 пункта, или 1,97%,  до 1 984,22 пункта. Хонконгският показател Hang Seng се повиши с 61,09 пункта, или 0,3%, до 20 567,52 пункта.

Южнокорейският показател Kospi записа ръст от 46,61 пункта, или 1,83%, до 2 588,97 пункта, слагайки край на серия от три дни на спад.

Южна Корея ще отчете данните си за потребителската инфлация за октомври във вторник,  като се очаква забавяне за трети пореден месец до 1,4% на годишна база, според оценки на LSEG. През юли бе отчетено ниво от 2,6%, през август – 2% и през септември – 1,6%.

Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 45,8 пункта, или 0,56%, до 8 164,6 пункта. Утре централната банка на Австралия трябва да обяви решението си за лихвите, като прогнозите са тя да запази основния лихвен процент без промяна на ниво от 4,35%.

Пазарите в Япония останаха затворени заради празник

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха смесени резултати в ранната търговия. BGBX40 се повиши с 0,36 пункта, или 0,21%, до 168,48 пункта. BGTR30 регистрира спад от 0,43, или 0,05%, до 854,79 пункта. BGREIT се понижи с 0,98 пункта, или 0,46%, до 213,03 пункта.

*Информацията е актуална към 12:50 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Научете мозъка си на по-добри навици
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.