Европейските акции са изправени пред още една година в сянката на Уолстрийт

Европейските акции са изправени пред още една година в сянката на Уолстрийт

Инвеститорите, които се надяват, че през следващата година европейските акции ще наваксат изоставянето си по възвращаемост от американските, се готвят за разочарование, пише Блумбърг.

Индексът Stoxx Europe 600 ще приключи 2025 г. на ниво от 535 пункта, прогнозират 20 стратези в прочуване на агенцията. В същото време прогнозите за американския му аналог S&P 500 са за повишение със 7,5% в долния край до 17% според най-оптимистичната перспектива.

Въпреки че Stoxx 600е нараснал с над 8% тази година, той все още се насочва към един от най-лошите си годишни резултати спрямо S&P 500 в историята. Политическите сътресения във Франция и Германия и бавният икономически растеж направиха така, че европейските акции да не могат да поддържат темпото на американските, които намират подкрепа в устойчивата икономика на страната. Междувременно потенциалните търговски мита на Доналд Тръмп се очертават като допълнителен насрещен вятър за Европа.

Според Фредерик Додард, ръководител на разпределението на активи в State Street Global Advisors Ltd., европейските компании имат стабилни баланси и атрактивни оценки в своя полза. Това подкрепя скромните прогнози за ръст на цената на акциите за следващата година.

„Въпреки това, политическата несигурност и силното представяне на американските акции не помагат на европейските да възвърнат инерцията, така че ние сме конструктивно предпазливи в региона“, каза той.

Проучването на Блумбърг също предлага известно успокоение за инвеститорите, тъй като сравнително малко стратези прогнозират големи спадове за Stoxx 600, като 85% от прогнозите предвиждат индексът да приключи следващата година на или над ниво от 530 пункта.

Стратезите на Citigroup Inc. и Deutsche Bank AG бяха най-оптимистичните миналата година с целта си от 510 пункта за 2024 г., като изглежда, че те ще бъдат най-точни в прогнозата. По стечение на обстоятелствата те също са сред най-оптимистичните за следващата година, прогнозирайки ръст от съответно 10% и 13%.

Все по-малко компании намаляват прогнозите си, а оценките на акциите се покачват, дори на фона на заплахата от американски мита.

„Ние сме окуражени от факта, че нашият собствен индекс за ревизии на печалбите за континентална Европа се върна към неутрални нива от рецесионните показания през септември до октомври“, каза Беата Манти от Citigroup „Това означава, че голяма част от съкращенията са зад нас.“

Всъщност очакванията за растеж на приходите за следващата година плашат някои участници на пазара. Така наречените прогнози отдолу нагоре за 2025 г. от анализатори, изучаващи отделни компании, предвиждат ръст на печалбата на акция от 8% за Европа. Това е само малко под от прогнозите за САЩ и изглежда твърде оптимистично за много стратези, особено като се има предвид, че икономиката на еврозоната ще нарасне само с 1,1%.

TFS Derivatives и UBS Group AG имат най-ниските прогнози за Stoxx 600 при 470 пункта, което предполага отстъпление от близо 10%. Те бяха и сред най-големите мечки миналата година. Стратегът на UBS Гери Фаулър каза, че движещите сили зад предпазливата му прогноза са слабостта на продажбите и маржовете, които ще намалят приходите с 5%.

„Слабостта на Китай продължава, растежът на САЩ отслабва и най-големите компании в Европа продължават да се сблъскват с натиск за растеж, тъй като ценовата сила и търсенето, свързана с Covid, продължават да избледнява“, каза Фаулър. „Всичко това изключва потенциално по-негативните последици от предварително обявените политически планове на Тръмп, които биха могли да засегнат Европа“, добави той.

Тази година европейските акции разшириха модела на дългосрочно слабо представяне спрямо американските си колеги. S&P 500 се повиши с 27% тази година, подтикнат от бума в сферата на изкуствения интелект, силното търсене на акции с мегакапитализация и по-широкия глад за американски активи, който тласна долара нагоре.

Тези тенденции разшириха отстъпката на Европа спрямо САЩ по отношение на форуърдните коефициенти на цена-към-стойност повече от миналогодишните нива, тласкайки я до рекорд от около 40%.

Според проучването перспективите са малко по-добри за FTSE 100 на Обединеното кралство, който се очаква да се покачи с около 5%, след като изостана тази година. Германският DAX и бенчмаркът за еврозоната Euro Stoxx 50 се очаква да се покачат съответно с около 1% и 3%.

„Изключителността“ на САЩ вероятно ще се запази, тъй като политиките на Тръмп спомагат за разширяване на предимството, което притежават акциите на Уолстрийт спрямо останалия свят, каза стратегът на Barclays Plc Еманюел Ко.

„Но слабото представяне на Европа от началото на годината е най-високото в историята и изглежда пресилено спрямо основните показатели, докато политическата промяна в Германия, потенциалният напредък по сделката в Украйна и повече стимули в Китай биха могли да помогнат в даден момент“, добави Ко.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ