Европейските борси не намират единна посока в началото на седмицата*

Европейските борси не намират единна посока в началото на седмицата*

Европейските борсови индекси започват седмицата със смесени резултати, докато инвеститорите се подготвят за натоварен график с важни икономически данни и финансови отчети от големи американски компании, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,21 пункта, или 0,04%, до 518,6 пункта, след като в петък записа първи седмичен спад от три. Германският показател DAX се понижи с 9,26 пункта, или 0,05%, до 19 454,33 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 записа спад от 10,48 пункта, или 0,13%, до 8 238,36 пункта. Френският измерител CAC 40 напредна с 20,31 пункта, или 0,27%, до 7 517,85 пункта.

Енергийният индекс SXEP се понижи с 1,89%, следвайки значителното поевтиняването на петрола, тъй като Иран омаловажи въздушната атака на Израел през уикенда.

Акциите на Philips се сринаха с 16,76%, след като нидерландския производител на медицински изделия понижи прогнозата си за продажби за годината поради слабото търсене от Китай.

Днес инвеститорите ще следят внимателно изказването на заместник-председателят на Европейската централна банка Луис де Гиндос по-късно през деня. Предварителните данни за БВП на Швеция и продажбите на дребно за септември ще бъдат публикувани във вторник.

В сряда се очакват предварителните данни за брутния вътрешен продукт, потребителското доверие и икономическите настроения в еврозоната, докато Германия ще публикува своите данни за потребителските цени, БВП и заетостта в сряда. В сряда се очакват още икономически данни от Испания и Италия, както и бюджетът на британското правителство.  Данните за CPI за еврозоната, Франция и Италия ще бъдат публикувани в четвъртък.

„Данните извън еврозоната трябва да са положителни. Комбинацията от не особено впечатляващ растеж в еврозоната и ускоряващ се дефлационен натиск означава, че ще има повече място за ЕЦБ да ускори своя цикъл на разхлабване на паричната полотика“, коментира Елиас Хадад, старши пазарен стратег в Brown Brothers Harriman .

Глобалните пазарни настроения ще бъдат повлияни и от финансовите отчети на пет компании от т. нар. „Великолепната седморка“ в САЩ. Alphabet, Microsoft, Meta, Apple и Amazon ще представят тримесечните си резултати в четвъртък.

Президентските избори в САЩ, които са само след седмица, също държат инвеститорите под напрежение. Макар че през последните седмици пазарите започнаха да определят цените на база очаквана втора администрация на Доналд Тръмп, вицепрезидентът Камала Харис води Тръмп на национално ниво с незначителните 46% до 43%, показа скорошно проучване на Ройтерс/Ипсос.

„Има известен период на консолидация... политиката на облекчаване е подкрепяща, но имате нужда от голям катализатор. Изборите в САЩ и подробностите за фискалните разходи на Китай са на радара на инвеститорите в момента“, добави Хадад.

Разнопосочна търговия на Уолстрийт

Борсовите индекси в САЩ регистрираха смесени резултати в петък, като Nasdaq достигна нов рекорден връх, подкрепен от големите технологични компании, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 259,96 пункта, или 0,61%, до 42 114,4 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 1,74 пункта, или 0,03%, до 5 808,12 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна със 103,12 пункта, или 0,56%, до 18 518,61 пункта.

Технологичните акции стимулираха пазара преди предстоящите корпоративни отчети. Цените на книжата на Nvidia, Meta Platforms, Amazon и Microsoft се повишиха съответно с 0,80%, 0,96%, 0,78% и 0,81%.

Акциите на HCA Healthcare се сринаха 8,86%, след като компанията докладва, че смущенията от ураганите в САЩ са се отразили на  печалбите и прогнозите за цялата година на компанията.

Цената на книжата на Spirit Airlines скочи с 15,29%, след съобщението на бюджетната авиокомпания, че ще продаде 23 самолета за 519 млн. долара и ще съкрати работни места.Това идва, след като ацкиите Spirit поскъпнаха около 46% в сряда, когато „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че авиопревозвачът е възобновил дискусиите за сливане с другата бюджетна авиокомпания – Frontier Airlines

Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се охлади от тримесечните си върхове, след като проби над границата от 4,25% по време на сесията в сряда. В петък тя се покачи с повече от три базисни пункта до приблизително 4,24%.

„Доходността се е повишила значително и затова мисля, че това е проблем за пазара на акции“, каза Филип Колмар, управляващ партньор и глобален стратег в MRB Partners. „От една страна имате прилични отчети, но след това стигате до намаляване на лихвите, което трябва да е положително. Но процентите, които имат значение в момента, са тези за доходността по облигациите. Това предизвика много несигурност“, добави той.

S&P 500 и Dow прекъснаха шестседмична печеливша серия. S&P 500 записа седмичен спад от близо 1%, докато Dow се понижи с 2,7%. Nasdaq отбеляза седмия си седмичен ръст, напредвайки с почти 0,2%.

Ръст в Азия

Азиатско-тихоокеанските пазари регистрираха повишения в понеделник, подкрепени от слабата йена на фона на политическата несигурност в Япония, след като коалицията, водена от управляващата в Япония Либерално-демократическа партия (ЛДП), регистрира най-лошия си изборен резултат от повече от десетилетие и загуби мнозинството си в парламента, предаде Си Ен Би Си.

На този фон водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 691,61 пункта, или 1,82%, до 38 605,53 пункта.

ЛДП и нейният много по-малък коалиционен партньор „Комейто“ си осигуриха общо 215 места в 465-членната Камара на представителите, докато опозиционните партии постигнаха напредък спрямо предходните избори.

Тази политическа несигурност може да попречи на Японската централна банка да увеличи лихвите, отбелязаха някои анализатори.

Изуми Девалие, главен икономист за Япония в Bank of America, каза, че докато политическата несигурност и нестабилност могат да забавят повишаването на лихвите, ЯЦБ не може да пренебрегне продължителната слабост на йената.

„Не мисля, че това непременно означава, че ЯЦБ ще бъде сдържана в обозримо бъдеще. Очевидно е, че трябва да наблюдавате развитието на пазара, но все още може да сме напът за повишения през януари или дори декември, в зависимост от това накъде върви йената“, добави тя

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 22,5 пункта, или 0,68%, до 3 322,2 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 27,93 пункта, или 1,41%, до 2 002,58 пункта. Хонконгският показател Hang Seng записа ръст от 9,21 пункта, или 0,04%, до 20 590,36 пункта.

Данните показаха, че печалбите на промишлените компании в Китай са намалели с 27,1% на годишна база през септември, което е най-лошия резултат от края на пандемията насам.

Южнокорейският показал Kospi се повиши с 29,16 пункта, или 1,13%, до 2 612,43

Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 10,2 пункта, или 0,12%, до 8 221,5 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 0,20 пункта, или 0,02%, до 846,98 пункта. BGBX40 се понижи с 0,21 пункта, или 0,13%, до 166,81 пункта. BGTR30 регистрира спад от 2,11 пункта, или 0,25%, до 851,13 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 211,07 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 28 октомври до 3 ноември
Радостин Василев от МЕЧ поиска поста на вътрешен министър
При 99.03% обработени протоколи от ЦИК: ГЕРБ-СДС води пред ПП-ДБ с над 11%
При 88,09% обработени протоколи: 9 формации влизат в новия парламент
Първи данни от екзит пол: ГЕРБ-СДС печели парламентарните избори с двуцифрена преднина. Спор за 2-то и 4-то място
ПП-ДБ с най-много гласове в 23-ти и 24-ти МИР в София, ГЕРБ-СДС печели в 25-ти
Данните от 99% паралелно преброяване на Алфа Рисърч: ПП-ДБ затвърждават втората позиция
ПП-ДБ постави две условия за започване на разговори