Европейските борсови индекси записаха понижения на фона на продължаващия сезон на отчетите*

Европейските борсови индекси записаха понижения на фона на продължаващия сезон на отчетите*

Основните европейски борсови индекси регистрираха понижения в ранната търговия в сряда, повлечени надолу от миннодобивния сектор и по-слабите от очакваното финансови отчети на Deutsche Bank и L'Oreal, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,41 пункта, или 0,08%, до 519,99 пункта. Германският показател DAX се напредна със 17,42 пункта, или 0,09%, до 19 439,33 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се понижи със 17,98 пункта, или 0,22%, достигайки ниво от 8 288,56 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 22,19 пункта, или 0,29%, до 7 512,91 пункта.

Акциите на Deutsche Bank поевтиняха 2,42%, тъй като кредиторът увеличи своите провизии за риск от загуба при заеми с 38 базисни пункта, което засенчи по-добрите от очакваните тримесечни резултати на групово ниво.

Индексът на фирмите от суровинния сектор SXPP се понижи с 0,70%, след UBS понижи рейтинга на шведската компания Boliden до „продавай“. Акциите на фирмата поевтиняха с 3%.

Цената на книжата на Akzo Nobel се понижи с 4,03% до дъното STOXX 600, след като основната печалба и продажбите на химическата компания за третото тримесечие на отговориха на очакванията.

Отчетът на L'Oreal също не отговори на прогнози със своя отчет, като акциите на компанията поевтиняха с 3,74%.

Междувременно автомобилният индекс  SXAP поведе секторните печалби с 0,91% ръст, след като акциите на Stellantis поскъпнаха с 3,44%. Цената на книжата на базираната в Швеция Volvo Cars се понижи с 3,03% след намаляване на прогнозата за растеж на продажбите за цялата година.

Акциите на Swedbank и Handelsbanken поскъпнаха съответно със 5,15% и 7,19%, след като шведските кредитори публикуваха по-добри от очакваното тримесечни печалби.

Цената на книжата на британската банка Lloyds се повиши  1,13%, след като тя надмина очакванията за печалба, позовавайки се на нарастващото финансово доверие сред клиентите си.

Акциите Thule достигнаха до върха на STOXX 600 се ръст от 12,22% на фона на по-добрата от прогнозираното печалба.

От компаниите от STOXX 600, които досега са отчели финансовите си резултати за третото тримесечие, само 35,3% са надхвърлили очакванията, показват данни на LSEG във вторник. Традиционно, по-добри от очакваното резултати на тримесечие отчитат 54% от компаниите.  

Освен продължаващия сезон на корпоративните отчети, който инвеститорите използват като показател за икономиката на континента, погледите са насочени към все още твърде оспорваните избори в САЩ и траекторията на намаляване на лихвените проценти в големите централни банки.

„Налагането на по-високи тарифи (при управлението на Доналд Тръмп) засилва аргументите за дълбока корекция, тъй като компаниите ще трябва да преструктурират своите стратегии за внос, оказвайки влияние както върху рентабилността , така и натиск върху цените на акциите“, коментира Надя Ел Биласи, старши пазарен анализатор на Equiti.com .

Що се отнася до политиката, Ройтерс съобщи, че членовете на Европейската централна банка са започнали да обсъждат дали лихвените проценти трябва да бъдат намалени достатъчно, за да започнат да стимулират икономиката.

Разнопосочна търговия на Уолстрийт

Американските борсови индекси не намериха единна посока във вторник, докато инвеститорите анализираха най-новите корпоративни отчети за тази седмица, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 6,71 пункта, или 0,02%, до 42 924,89 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 2,78 пункта, или 0,05%, до 5 851,2 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 33,12 пункта, или 0,18%, до 18 573,13 пункта.

Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ по-рано се повиши над 4,2% за първи път от около три месеца, преди леко да се оттегли от това ниво. Предпазливите коментари на служители на Федералния резерв относно пътя на намаляване на лихвените проценти повишиха доходността.

Доходността всъщност се е увеличила, след като Фед намали лихвите с половин процентен пункт преди месец. Част от този ход може да се отдаде на подобряването на икономическите данни, но част от това увеличение се дължи на песимизма, че Фед няма да бъде толкова агресивен при бъдещите намаления на лихвите. Трейдърите сега оценяват на 91% вероятността за намаление с четвърт процентен пункт (25 базисни пункта) на следващото заседание на Фед, което ще завърши на 7 ноември, според инструмента FedWatch на CME.

Търговците също гледат към новите финансови отчети за третото тримесечие, които трябва да бъдат публикувани тази седмица, включително на Tesla и Coca-Cola в сряда и на Honeywell в четвъртък.

Във вторник ацкиите на General Motors скочиха с 9,81%, след като отчетът на автомобилния гигант надмина очакванията на Уолстрийт за третото тримесечие и компанията повиши насоките си за цялата година.

Цената на книжата на Philip Morris се повиши с 10,47%, след като производителят на Marlboro повиши годишната си прогноза за печалба.

Акциите на Verizon поевтиняха 5,03%, след като общите му приходи не отговориха на прогнозата на анализаторите, а тези на Lockheed Martin се понижиха с 6,12%, след като оръжейният гигант отчете по-ниски от очакваните тримесечни продажби.

Досега приблизително една пета от компаниите в S&P 500 са отчели финансовите си резултати за тримесечието, като мнозинството са надминали прогнозите за печалба, според FactSet.

Смесени резултати в Азия

Азиатско-тихоокеанските пазари регистрираха предимно повишения във вторник, представяйки се по-добре основните показатели на Уолстрийт, като звездният пазарен дебют на японския оператор на метро Tokyo Metro засили оптимизма сред инвеститорите, пише Си Ен Би Си.

Акциите на Tokyo Metro приключиха търговията с ръст от 45% в първия си ден на борсата. Компанията, един от водещите оператори на метро в Япония и най-големият в Токио, събра 348,6 млрд. йени при първоначалното си публично предлагане, което е най-голямото първично публично предлагане IPO в Япония от 2018 г. насам.

На този фон водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 30,71 пункта, или 0,8%, до 38 104,86 пункта.

На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 16,94 пункта, или 0,52%, до 3 302,8 пункта, докато индексът Shenzhen Composite записа ръст от 2,92 пункта, или 0,15%, до 1956,56 пункта. Хонконгският показател Hang Seng напредна с 261,2 пункта, или 1,27%, до 20 760,15 пункта.

Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 10,3 пункта, или 0,13%, до 8 216 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха смесени резултати в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,22 пункта, или 0,03%, до 845,02 пункта. BGBX40 се понижи с 0,18 пункта, или 0,11%, до 167,61 пункта. BGTR30 регистрира спад от 2,69 пункта, или 0,31%, до 210,25 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 210,25 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп разсекретява досиетата за убийствата на Кенеди и Мартин Лутър Кинг 
Факторът, който според Стив Джобс отличава високопроизводителните хора от останалите
На днешната дата, 24 януари. Имен ден празнуват Аксения, Ксения, Oкcaнa
Тръмп: Предпочитам да не налагам мита на Китай
Тръмп номинира бивш шеф на заведения за бързо хранене за посланик на САЩ в ЕС
Хърватите обявиха бойкот на магазините заради високите цени
Премиерът на Северна Македония: В България не се спазват основните права на македонците
Шест причини, поради които успешните предприемачи трябва да бъдат в LinkedIn