Европейските борси регистрират понижения в началото на седмицата*

Европейските борси регистрират понижения в началото на седмицата*

Европейските акции записаха понижения в ранната търговия в понеделник, тъй като инвеститорите очакват повече икономически данни тази седмица и финансови отчети от някои от най-високо оценените американски компании, заедно с големите европейски банки и потребителски компании, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 се задържа почти без промяна при ниво от 468,99 пункта. Немският показател DAX се понижи със 11,51 пункта, или 0,07%, до 15 870,15 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели със 2,12 пункта от стойността си, или 0,03%, достигайки ниво от 7 912,01 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 11,94 пункта, или 0,16%, до 7 565,06 пункта.

Секторът на здравеопазването (SXDP) напредна с 0,15%, следвайки поскъпването на акциите на Philips NV с 11,33%, след като нидерландската група за здравни технологии публикува по-добри от очакваното резултати за първото тримесечие.

Инвеститорите ще следят внимателно отчетите на някои от най-големите американски компании, включително Microsoft Corp, Alphabet Inc и Amazon.com Inc тази седмица.

В Европа тази седмица ще бъдат представени корпоративните отчети на големите банки Barclays Plc, Santander, Deutsche Bank AG, UBS Group AG  и на компании за потребителски стоки като Nestle SA, Reckitt и Unilever Plc.

„От една страна, има притеснения за рецесии, спад в потребителските разходи и по-високи лихвени проценти, които спъват икономиката. От друга, имате по-устойчива икономика, отколкото хората очакваха“, каза Джеймс Бакстър, основател на Tideway Wealth.

„Това са доста смесени резултати. Очакват ни още много отчети, след които ще дадем по-добра прогноза“, добави той.

Европейските акции отбелязаха стабилен ръст през последния месец, тъй като страховете от банкова криза намаляха и компаниите отчетоха по-добри резултати от тези на аналозите им в САЩ. Несигурността по отношение на перспективите за лихвените проценти обаче продължава да създава притеснения относно акциите.

Бизнес нагласите в Германия се подобриха слабо през април, давайки нов положителен знак, че най-голямата икономика в Европа може да е избегнала зимна рецесия.

Според прочуването на института Ifo индексът на бизнес нагласите се повиши през април до 93,6 пункта от 93,2 пункта през март.

Инвеститорите чакат и предварителните данни за растежа на брутния вътрешен продукт на еврозоната през април. Според проучване на Ройтерс БВП на еврозоната вероятно ще расте с по-бавни темпове през мартенското тримесечие в сравнение със същия период преди година, като същевременно се наблюдава лек скок в тримесечния растеж.

Акциите на Software AG скочиха с цели 49,02%, след като частната инвестиционна компания Silver Lake предложи да купи германския софтуерен разработчик.

В Обединеното кралство цената на книжата на Medica Group се повиши с 33,71%, след като компанията за телемедицински услуги препоръча оферта за придобиване от частната инвестиционна компания IK Investment.

Шведският Avanza се понижи със 8,35%, тъй като доставчикът на финансови услуги не отговори на очакванията за печалба за първото тримесечие.

Седмичен спад Уолстрийт

Водещите американски борсови индекси се оцветиха в зелено в петък, но в крайна сметка записаха седмични понижения, след като някои разочароващи корпоративни отчети натежаха на пазара, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 22,34 пункта, или 0,07%, до 33 808,96 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 3,73 пункта, или 0,09%, до 4 133,52 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 12,9 пункта, или 0,11%, до 12 072,46 пункта.

Основните индекси обаче регистрираха седмични понижения, като Dow Jones се раздели с 0,23% от стойността си, слагайки край на серия от четири поредни седмици на ръст. За седмицата Nasdaq се понижи с 0,42%, a S&P – с 0,1%.

„Колебливото представяне продължава на база на факта, че икономиката се оказа по-устойчива, отколкото много хора очакваха, и корпоративните отчети се представят доста добре, имайки всичко предвид“, каза Крис Закарели, главен инвестиционен директор в Independent Advisor Alliance.

Въпреки това той отбеляза, че Федералният резерв е повишил значително лихвите през последната година. По думите му дори ако централната банка повиши лихвите през май, както се очаква, тя вероятно ще ги задържи по-високо ниво от очакваното от пазара.

Сезонът на отчетите продължи в петък с резултатите от Procter & Gamble. Акциите на компанията за потребителски стоки поскъпнаха с 3,46%, след като финансовите й резултати надминаха очакванията на анализаторите за първото тримесечие и тя повиши прогнозата си за продажби. Към петък сутринта 76% от компаниите от S&P 500, отчели финансовите си резултати досега, са надхвърлили прогнозите на анализаторите за печалба на акция, според данни FactSet.

Цената на книжата на Freeport-McMoRan се понижи с 4,1%, след като компания отчете спад на годишна база в своите тримесечни резултати.

Въпреки че компаниите като цяло надминаха очакванията тази седмица, отчетите за общите печалби не успяха да повишат акциите, като някои инвеститори се опасяват, че печалбите ще спаднат с идването на очакваната рецесия.

„Засега сезонът на отчетите върви безпроблемно, като много компании отговарят на вече намалените очаквания за печалби и това помага да се обясни липсата на движение в основните фондови индекси през последните няколко дни“, каза Карол Шлайф, главен инвестиционен директор в BMO Family Office.

Понижения в Азия

Основните борсови индекси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха предимно понижения в понеделник, докато инвеститорите се подготвят за натоварена седмица, включваща важни икономически данни за региона, пише Си Ен Би Си.

На този фон водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 29,15 пункта, или 0,1%, до 28 593,52 пункта. Инвеститорите ще следят внимателно срещата на Японската централна банка, която ще се състои по-късно през седмицата. Това ще бъде първото заседание, водено от новия управител на банката Казуо Уеда.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 25,84 пункта, или 0,78%, до 3 275,41 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се раздели с 16,91 пункта от стойността си, или 0,82%, достигайки ниво от 2 049,19 пункта. Хонконгският показател Hang Seng отчете спад от 115,79 пункта, или 0,58%, до 19 959,94 пункта.

В Южна Корея бенчмаркът Kospi се понижи с 20,9 пункта, или 0,82%, до 2 523,5 пункта. Акциите на Samsung Electronics и LG Corp. поевтиняха съответно с 0,76% и 1,13%.

Австралийският измерител ASX 200 записа спад от 8,4 пункта, или 0,11%, до 7 322 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрират предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,85 пункта, или 0,14%, до 609,80 пункта. BGBX40 се повиши с 0,05 пункта, или 0,04%, до 139,60 пункта. BGTR30 напредна с 1,59 пункта, или 0,22%, до 722,38 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 189,17 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ