Спад на борсите в Европа на фона на очакванията за ново повишение на лихвите на ЕЦБ*

Спад на борсите в Европа на фона на очакванията за ново повишение на лихвите на ЕЦБ*

Европейските акции регистрираха понижения в ранната търговия в четвъртък, тъй като лепкавата инфлация предизвика опасения за още повишения на лихвите от Европейската централна банка, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 1,71 пункта, или 0,37%, до 466,42 пункта, следвайки загубите в понеделник. Немският показател DAX се понижи със 120,26 пункта, или 0,76%, до 15 774,94 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели със 14,37 пункта от стойността си, или 0,18%, достигайки ниво от 7 884,4 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 30,3 пункта, или 0,4%, до 7 519,14 пункта.

Автомобилният индекс SXAP се понижи с 3,15%, след като шефът на Tesla Илон Мъск каза, че производителят на електрически превозни средства ще даде приоритет на растежа на продажбите над печалбата.

Вчера от данните на Евростат стана ясно, че инфлацията в Европейския съюз се е забавила за пети пореден месец през март 2023 г., достигайки 8,3% на годишна база. През февруари годишната инфлация в блока бе 9,9%.

Членът на борда на директорите на ЕЦБ Изабел Шнабел в сряда, че базовата инфлация в еврозоната е „лепкава“ и всички цени, с изключение на тези на енергията, показват „висок импулс“.

Пазарните залози за по-високи лихви обаче получиха тласък от данните за инфлацията във Великобритания, където индексът на потребителските цени достигна 10,1% през март, което е по-малко от очакваното забавяне.

„С изчезването на вълненията в банковия сектор и все още високата инфлация, особено в Обединеното кралство, виждаме, че паричната политика отново е преоценена по-високо“, каза Йост ван Леендърс, старши инвестиционен стратег във Van Lanschot Kempen.

„Имате лепкава инфлация и по-високи очаквания за паричната политика, но също и по-нисък растеж. И това е негативна картина за акциите и печалбите“, добави той.

Инвеститорите ще следят отблизо данните за потребителското доверие, които днес би трябвало да покажат леко подобрение в очакванията на потребителите за икономическите условия в региона през април в сравнение с преди месец.

Що се отнася до сезона на корпоративните отчети, акциите на Sartorius AG поевтиняха с 9,57%, след като френско-германският производител на лабораторно оборудване отчете спад в продажбите и печалбите за първото тримесечие.

Цената на книжата на шведската Husqvarna скочи с 3,91%, след като производителят на градинско оборудване отчете коригирана оперативна печалба за първото тримесечие, която надмина пазарните очаквания.

Акциите на AB Volvo поскъпнаха с 1,72%, тъй като производителят на камиони повиши прогнозите си за ключовите пазари на тежкотоварни камиони в Европа и Северна Америка тази година.

Цената на книжата на швейцарския производител на асансьори и ескалатори Schindler нарасна с 2%, след като компанията отчете 47% скок на печалбата за първото тримесечие въпреки предизвикателната икономическа среда.

Вяла търговия на Уолстрийт

Основните американски борсови индекси регистрираха смесени резултати в сряда, докато сезонът на корпоративните отчети тече с пълна сила, а инвеститорите анализираха резултатите на данни от компании като Netflix и Morgan Stanley, предава Cи Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones се понижи с 79,62 пункта, или 0,23%, до 33 897,01 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 остана почти без промяна, записвайки минимален спад от 0,35 пункта, или 0,01%, до 4 154,52 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 3,81 пункта, или 0,03%, до 12 157,23 пункта.

Въпреки че много от компаниите, които представиха отчетите си за първото тримесечие през последния ден, надминаха долната граница на прогнозите на анализаторите, търговците откриха нещо нередно в резултатите, което изпрати акциите надолу. Липсата на прогнози от големите компании също остави инвеститорите под напрежение на фона на очакванията, че Федералният резерв ще повиши отново лихвените проценти след няколко седмици, което подхранва страховете от рецесия.

Акциите на Netflix поевтиняха с 3,16%, след като стрийминг гигантът разочарова инвеститорите, отлагайки плановете за предприемане на мерки срещу на споделянето на пароли. През последното тримесечие Netflix обаче надмина очакванията на анализаторите за печалба на акция. Компанията също добави повече абонати от очакваното, но не отговори на прогнозите за приходите.44

Отчетите на големите банкови институции приключиха с този Morgan Stanley, като инвестиционната банка регистрира печалба на акция от 1,70 долара при приходи от 14,52 млрд. долара, надминавайки очакванията за печалба на акция от 1,62 долара при приходи от 13,92 млрд. долара. Акциите на банката поскъпнаха с 0,67%.

Инвеститорите следят отблизо индустрията, след като банковите фалити миналия месец предизвикаха опасения, че заразата ще се разпространи.

Въпреки това реакцията на пазара е „сравнително доброкачествена“ към повечето от идващите икономически и финансови новини, каза Куинси Кросби от LPL Financial. Акциите, добави тя, са в период на „люлеене“, като печелившите и губещите се променят всеки ден.

Досега тази седмица търговията беше накъсана, тъй като инвеститорите оценяват корпоративните отчети. През този сезон Уолстрийт гледа за признаци за отслабване на търсенето и условия, които вероятно ще намалят рентабилността през последната половина на 2023 г., посочи в бележка до клиенти Емануел Ко от Barclays.

Разнопосочна търговия в Азия

Основните борсови индекси в Азиатско-тихоокеанския регион не намериха единна посока в четвъртък, следвайки примера на Уолстрийт, пише Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 50,81 пункта, или 0,18%, до 28 657,57 пункта, след като търгоцският дефицит на страната достигна рекордните 21,7 трлн. йени (161,14 млрд. долара) за фиксланата година, приключила през месец март.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite записа спад от 3,1 пункта, или 0,09%, до 3 367,03 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се понижи с 43,01 пункта, или 0,37%, до 11 717,26 пункта. Хонконгският показател Hang Seng напредна с 29,21 пункта, или 0,14%, до 20 396,97 пункта.

В Южна Корея бенчмаркът Kospi регистрира спад от 11,97 пункта, или 0,46%, до 2 563,11 пункта.

Австралийският измерител ASX 200 се понижи с 3,3 пункта, или 0,04%, до 7 362,2 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрират предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 5,40 пункта, или 0,88%, до 610,91 пункта. BGBX40 се понижи с 1,44 пункта, или 1,02%, до 140,07 пункта. BGTR30 се раздели с 4,46 пункта от стойността си, или 0,61%, достигайки до 721,77 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 188,25 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 23 ноември. Имен ден празнуват Александър, Александра, Сашо
Борисов с предложение към ПП-ДБ: Атанас Атанасов да бъде председател на НС, той - премиер
Скуката – тайната съставка на успеха
Тръмп назначи бивш експерт на Сорос за министър на финансите и някогашен футболист за градоустройството
Lexus отбелязва 25 години от „December to Remember“ с носталгични реклами
Цитат на деня
Шефът на OpenAI Сам Алтман спечели само 76 хиляди долара за миналата година, имението му е за 27 млн.
The Washington Post: Генералният секретар на НАТО предвижда да обсъди с Тръмп решение за войната в Украйна