Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските фондови борси се оцветиха в зелено в очакване на ключови икономически данни*
Водещите европейски борсови индекси регистрираха повишения в ранната търговия във вторник, след като инвеститорите се завърнаха от празничен уикенд, за да се изправят пред седмица, изпълнена с важни икономически данни, които се очаква да предложат повече информация за траекторията на глобалните лихвени проценти, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 2,64 пункта, или 0,58%, до 461,58 пункта. Немският показател DAX се повиши с 96,92 пункта, или 0,62%, до 15 694,81 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 32,39 пункта, или 0,42%, до 7 773,95 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 72,08 пункта, или 0,98%, до 7 396,83 пункта.
Сред най-внимателно наблюдаваните данни ще бъдат тези за инфлацията за март в Германия и Съединените щати. Данните за продажбите на дребно в еврозоната за февруари, които се очакват по-късно през деня, също се чакат с нетърпение от инвеститорите.
Пазарите също проследиха смесените движения на Уолстрийт предходната вечер, докато инвеститорите анализираха петъчния доклад за заетостта, който показа стабилен ръст на работните места и добре дошло, но умерено охлаждане на инфлацията при заплатите.
„Докладът за работните места всъщност съдържаше няколко индикатора, сочещи за охлаждане на пазара на труда, дори ако основният фокус на пазара беше върху това как той прави увеличението на лихвите през май по-вероятно“, коментираха анализатори от Deutsche Bank Research.
Европейските акции започнаха 2023 г. с оптимизъм, но бяха подложени на натиск от разпродажби през последните два месеца на фона на неотдавнашните банкови сътресения, които ограничиха апетита за рискови активи, както и смесените икономически данни, които замъглиха перспективите за лихвените проценти.
Международният валутен фонд (МВФ) ще публикува най-новата си прогноза за световната икономика по-късно днес на фона на т.нар. пролетните срещи на организацията със Световната банка.
Оставяйки вратата отворена за нови увеличения на лихвените проценти, членът на Европейската централна банка (ЕЦБ) и гуверньор на Испанската централна банка Пабло Ернандес де Кос каза в понеделник, че основната инфлация в еврозоната вероятно ще остане висока до края на 2023 г.
Акциите на UBS поскъпнаха с 1,2% след като JP Morgan повиши целевата си цена за книжата, докато швейцарският парламент проведе извънредна сесия, за да обсъди сделката между UBS и Credit Suisse.
Цената на книжата на Glencore в Лондон се повиши с 2,63%, тъй като нейният висш шеф планира да се срещне с някои от канадските акционери на Teck Resources Ltd в Торонто този четвъртък, за да получи подкрепа за предложеното поглъщане на минната компания за мед и цинк.
Акциите на Vodafone поскъпнаха с 0,74%, след като големият телекомуникационен оператор се справи с прекъсване на услугите, което засегна хиляди потребители на домашни широколентови услуги в Обединеното кралство.
Разнопосочна търговия на Уолстрийт
Основните американски борсови индекси не намериха единна посоха в понеделник, докато инвеститорите чакат ключови данни за инфлацията в САЩ, които ще бъдат публикувани по-късно тази седмица, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 101,23 пункта, или 0,3%, до 33 586,52 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 напредна с 4,09 пункта, или 0,1%, до 4 109,11 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се понижи с 3,6 пункта, или 0,03%, до 12 084,35 пункта.
Акциите на технологичните компании регистрираха загуби, като тези на Apple и Alphabet поевтиняха съответно с 1,60% и 1,79%. Акциите на Tesla поевтиняха с 0,3%,след като компанията заяви, че отново ще намали цените на някои от своите електрически превозни средства.
Междувременно акциите на компаниите от сектора на полупроводниците тръгнаха нагоре, след като Samsung съобщи, че ще намали производството, за да поддържа цените. Акциите на Micron Technology поскъпнаха с 8,04%.
Инвеститорите очакват натоварена с икономически данни седмица, включително най-новите данни за индекса на потребителските цени и цените на производител за март, които трябва да бъдат публикувани съответно в сряда и четвъртък. Те са от ключово значение за това дали и кога Фед ще спре или кампанията си за повишаване на лихвените проценти.
„Виждаме това същият наратив при инвеститорите – несигурността около смесените икономически данни води до несигурност около политиката на Фед. Има по-голяма загриженост, особено по отношение на силните данни за заетостта в петък, че централната банка може да продължи напред с още едно повишение на лихвените проценти“, каза Грег Басук от AXS Investments.
Следващото заседание на Федералния резерв е насрочено за 2 и 3 май.
Инвеститорите се върнаха от дългия празничен уикенд с анализ на доклада за работните места през март, който излезе на Разпети петък, когато Нюйоркската фондова борса беше затворена. Докладът показа устойчива икономика и умерена инфлация след някои признаци на отслабване на пазара на труда по-рано през седмицата. През март икономиката на САЩ добави 236 хил. нови работни места, което е около осредните очаквания. Коефициентът на безработица падна до 3,5%, докато очакванията бяха, че ще се задържи на нивото от предходния месец от 3,6%.
Инвеститорите също очакват първата група компании, които отчитат финансовите си резултати за първото тримесечие. Три от най-големите банки JPMorgan Chase, Wells Fargo и Citigroup, както и най-голямата здравна компания UnitedHealth Group, ще представят отчетите си в петък.
Повишения в Азия
Основните индекси на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха предимно повишения на фона на данните за инфлацията в Китай и решението на Южнокорейската централна банка за лихвите, предаде Си Ен Би Си.
Националната статистическа служба на Китай съобщи, че индексът на потребителските цени в страната е нараснал с 0,7% на годишна база през март, забавяйки темпа си на растеж в сравнение февруари, когато бе регистрирано повишение от 1% на годишна база. Анализаторите също очакваха ръст от 1% през март.
Същевременно с това индексът на производствените цени падна с 2,5% на годишна база, отговарйки на прогнозите на анализаторите, анкетирани от Ройтерс. През февруари бе регистриран спад от 1,4% на годишна база.
На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite регистрира спад от 1,79 пункта, или 0,05%, до 3 13,57 пункта, докато индексът Shenzhen Composite с повиши с 3,05 пункта, или 0,14%, до 2 139,48 пункта. Хонконгският показател Hang Seng напредна със 154,04 пункта, или 0,76%, до 20 485,24 пункта.
Листнатите в Хонконг акции на Alibaba поскъпнаха с 1,59%, след като компанията представи свой собствен продукт в стил ChatGPT на име Tongyi Qianwen.
На форума Alibaba Cloud Summit компанията заяви, че пусне базирания на изкуствен интелект чатбот във всички продукти на Alibaba - от тези насочени за корпоративна комуникация до тези електронна търговия в „близко бъдеще“
Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 289,71 пункта, или 1,05%, до 27 923,37 пункта.
В Южна Корея бенчмаркът Kospi се повиши с 35,78 пункта, или 1,42%, до 2 547,86 пункта, след като централната банка на страната запази лихвените проценти без промяна на ниво от 3,5%.
Австралийският измерител ASX 200 напредна с 90,9 пункта, или 1,26%, до 7 309,9 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 1,97 пункта, или 0,32%, до 613,04 пункта. BGBX40 се повиши с 0,50 пункта, или 0,36%, до 140,67 пункта. BGTR30 напредна с 2,60 пункта, или 0,36%, до 725,65 пункта. BGREIT записа спад от 0,46 пункта, или 0,24%, до 188,94 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.