Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Финансисти: Без държавен бюджет плащането на пенсии и заплати няма да спре, но има опасност за социалните помощи
Има ли опасност да бъдат преустановени публични и социални разплащания ако не бъде приет проектобюджетът за тази година - важен акт, който закъснява безпрецедентно?
Преди дни служебният министър на финансите Росица Велкова обяви, че ако до 10 юни депутатите не приемат нов бюджет или не удължат отново действащите текстове на съществуващия, то от 11 юни държавата ще трябва да спре да плаща и да финансира отделните си системи. Освен това, подчерта Велкова, държавата не може да разчита на фискалния резерв, защото към момента в него има 8,8 млрд. лв., от които разполагаеми са само 200 млн. лв. Както е известно, 4,5 млрд. лв. от него са неприкосновени - т.нар. Сребърен фонд за пенсиите. Останалите пари са целеви и част от евросредствата. Само през последния месец от резерва са изхарчени 1,8 млрд. лв. за изплащане на пенсии.
Велкова обаче уточни, че повишаването на пенсиите от 1 юли ще бъде въведено, защото такъв е законът. Те трябва да скочат с 12% и това ще струва още над 1 млрд. лв. на хазната.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък директно заяви тази сутрин, че "следващата седмица, ако няма правителство, няма да има бюджет!". Приходите в хазната с това темпо, което вървят, ще са по-малко поне с милиард и половина, допълни той и предупреди: "юни месец, между 10 и 14-и, ние ще спрем да плащаме! Държавата няма да може да си плаща дори заплатите и пенсиите. И няма как да се работи по бюджета, защото бюджет се работи от мнозинства, които трябва да носят отговорност за него. Без правителство бюджет не се гледа и няма да се гледа. Това съм го казал от първия ден."
Възможен ли е очертаният от Борисов сценарий - коментират водещи финансисти и икономисти
Ако не гласува нов държавен бюджет за 2023 година, Народното събрание спокойно може да приеме текст, с който се удължава действието на сегашния, чието действие изтича на 10 юни. По този начин няма да има опасност да бъдат спрени социални плащания като детските надбавки например, коментира за "Мениджър" финасистът Любомир Дацов. Според него най-лошият сценарий е спиране на социални плащания при вариант, че държавата остане без бюджет. Причината е, че техният размер е регламентиран от бюджета, поясни Дацов.
Според финансиста няма абсолютно никаква опасност да бъде спряно изплащането на заплатите и пенсиите, дори и държавата да остане без бюджет. Дацов припомни, че Законът за публичните финанси позволява на служебното правителство да поиска от парламента да продължи да събира приходи, както и да прави разходи и трансфери.Освен това правителството има опция да пренасочва пари, като спре лащанията по капиталовите разходи например, за да има пари за пенсии и заплати до приемането на нов бюджет, обясни финансистът.
Законът за публичните финанси обаче забранява извършването на нови разходи при липса на гласуван от парламента бюджет, добави Любомир Дацов. Според него най-добрият вариант е да бъде гласуван от парламента нов държавен бюджет за 2023 г., но всичко е в ръцете на политиците и зависи от това дали ще има редовно правителство.
Ако парламентът реши да не гласува бюджета за 2023 г., внесен от служебното правителство, то има право да внесе Закон за ново удължаване на действието на бюджета за 2022 г. Това вече бе направено в края на миналата година и вероятно ще бъде използвано и сега, за да не спре изплащането на пенсии и заплати, както и да могат да се извъшват социалните плащания от хазната, посочи Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.
Според него Здравната каса може да прави плащания дори без одобрен държавен бюджет тъй като има свои приходи. По-трудно при такава ситуация би се справил Националният осигурителен институт, който има и свои приходи, но разчита и на средства от държавната хазна, добави Ганев.
Припомняме, че в края на април служебното правителство внесе предложение за нов държавен бюджет с рекорден дефицит от 12 млрд. лв. или 6,4% от БВП. Той обаче все още не е разгледан от ресорните парламентарните комисии.
Ако на 10 юни няма бюджет за 2023 г.,отиваме на нулево салдо и не можем да похарчим нито една стотинка повече. Бюджетът за 2022 г. беше удължен, само че съгласно фискалния закон, той може да бъде удължен само за още три месеца, обясни и финансовият експерт Мика Зайкова.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.