Глобалният орган за борба с прането на пари обмисля да постави Русия в черен списък

Глобалният орган за борба с прането на пари обмисля да постави Русия в черен списък

Специалната група за финансови действия (FATF), междуправителствената организация, която води борбата срещу прането на пари и финансирането на тероризма, ще реши дали да постави Русия в своя черен списък следващата седмица, според поверителен документ, цитиран от POLITICO.

Базираният в Париж орган редовно оценява страните според техния ангажимент за борба с прането на пари, финансирането на тероризма и финансирането на разпространението на ядрени, химически или биологични оръжия. Поставянето в черен или сив списък на FATF може сериозно да навреди на финансовата репутация на нацията и се разглежда като икономически пагубно за повечето държави.

FATF спря членството на Русия през февруари 2023 г. - една година след нахлуването на Москва в Украйна - но досега се въздържа от намаляване на рейтинга си. Сега Украйна засили кампанията си, за да промени това.

Публично FATF заяви, че разглежда агресията на Русия като неприемлива и като противоречаща на нейните „основни принципи“, но на практика понижаването на рейтинга на Русия изисква консенсус от нейните многостранни членове.

В момента междуправителственият орган обединява около 40 държави, включително Китай, Индия, Бразилия, Южна Африка и Саудитска Арабия, три пъти годишно, за да оцени кои страни трябва да бъдат преместени или извън сивите и черните списъци.

Украйна за първи път поиска Русия да бъде номинирана сред високорисковите юрисдикции през април 2022 г., според документа, и оттогава последователно , макар и неуспешно, представя нови доказателства.

За да успее в последния кръг от срещи, Украйна ще трябва да убеди вътрешен орган на FATF, който има за задача да прегледа номинациите и подкрепящите доказателства и който се среща на 22 октомври, да препоръча предложението за официално разглеждане.

Ако последното представяне на Украйна е успешно, Русия ще се присъедини към Иран, Северна Корея и Мианмар в най-рисковия списък на FATF.

Досието, предоставено на членовете на организацията за разглеждане, подчертава тясното финансово и военно сътрудничество между Русия и високорискови страни като Северна Корея и Иран. То също така подчертава финансирането от Русия на частни милиции като групата Вагнер и свързаните с тях незаконни дейности.

Има също препратки към ролята, която каналите в приложението за съобщения Telegram и криптовалутите играят в руското подпомагане на финансирането на тероризма и прането на „пари, получени от стоки, откраднати по време на нахлуването в Украйна“ – от зърнени храни до минерали, посочва още POLITICO.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ