Индия се превърна в четвъртия по големина пазар на ценни книжа в света

Индия се превърна в четвъртия по големина пазар на ценни книжа в света

Общата стойност на акциите, регистрирани на индийските борси - National Stock Exchange (NSE) и Bombay Stock Exchange (BSE), при затварянето на търговията в понеделник, 22 януари, достигна 4,33 трлн. долара. Така индийският фондов пазар по този показател за първи път изпревари Хонконг ($4,29 трлн.) и стана четвъртият по големина пазар на ценни книжа в света, съобщава Bloomberg.

В същото време индийските фондови борси преминаха границата от 4 трилиона долара едва на 5 декември 2023 г., а около половината от общата капитализация е добавена през последните четири години.

Фондовият пазар в Индия процъфтява на фона на процъфтяващия брой инвеститори на дребно и силните корпоративни печалби. Азиатската страна се позиционира като инвестиционна алтернатива на Китай, привличайки средства от чуждестранни инвеститори и компании благодарение на една от най-бързо развиващите се и стабилни икономики в света.

„Докато растежът в Китай е в застой и е изпълнен с несигурност, Индия има възможността да се превърне в двигател на растежа за нововъзникващите пазари“, каза главният изпълнителен директор на Global X ETF Евън Меткалф. Основната сила на Индия, каза той, е нейната демография, съчетана с нарастващия дял на образовани младежи и прогресивно правителство, което преследва ключови структурни реформи в икономиката.

Фондовият пазар в Хонконг е в спад на фона на репресиите на китайското правителство срещу бизнеса, кризата с недвижимите имоти и геополитическото напрежение между страната и Запада. От своя връх през 2021 г. пазарната капитализация на всички изброени там акции се срина с повече от 6 трилиона долара.

Въпреки това, някои експерти, включително Bernstein, смятат, че китайският пазар ще се възстанови. UBS Group прогнозира, че китайските акции ще се представят по-добре от индийските през 2024 г., тъй като в момента са подценени и имат значителен потенциал за растеж.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ