Изненади от централните банки изстреляха долара и потопиха търговията с акции

Изненади от централните банки изстреляха долара и потопиха търговията с акции

Изненади от централните банки изстреляха долара и потопиха търговията с акции

Световните акции се понижиха за пета поредна сесия, а доларът се изстреля до най-силната си стойност от март, тъй като последните промени в лихвените проценти на централните банки продължиха да поднасят изненади.

Европейските акции се сринаха, след като Федералният резерв на САЩ сигнализира, че вероятно има поне още едно увеличение на лихвите след исторически бързото им покачване през последните 18 месеца. Върху движението на пазарите повлия и решения за лихвените проценти на централните банки в Англия, Турция, Швеция, Швейцария и Норвегия, предаде CNBS.

Паневропейският индекс Stoxx 600 се понижи с 0,8% в сутрешната търговия, като повечето сектори бяха на червено. Най-голям спад отбелязаха акциите на компаниите, занимаващи се с пътувания и отдих - с 2,6%, следвани от акциите на миннодобивните компании, които спаднаха с 1,5%.

Валутните дилъри бяха сюрпризирани от решението на Швейцарската национална банка, която неочаквано запази лихвените си проценти на стабилно ниво, и макар че Норвегия повиши лихвените си проценти, както всички очакваха, тя също поднесе изненада, като сигнализира, че може да прибегне до същата стъпка отново през декември, коментира „Ройтерс“.

Стерлингът, чийто курс се движи надолу от юли насам, се понижи до 1,23 долара в очакване на предстоящото заседание на Английската централна банка след по-слабите от прогнозираните данни за инфлацията в Обединеното кралство през тази седмица.

Goldman Sachs и други банки се отказаха от предишните си призиви за още едно увеличение на лихвите, а инвеститорите дават около 50% шанс за пауза от страна на Английската централна банка (АЦБ), в сравнение с едва 20% във вторник.

Други анализатори заявиха, че все още смятат, че окончателното повишаване на лихвите от страна на АЦБ е най-вероятният резултат след неотдавнашния скок на световните цени на петрола, но подчертаха, че е възможен и друг развой.

"Оставаме на мнението си за повишение, но и си даваме сметка, че е въпрос на ези-тура.“ , каза икономистът от JP Morgan Алън Монкс.

На пазарите на облигации това означава, че търсенето на неуловимия връх на лихвите продължава.

Отразявайки нарастването на доходността на американските държавни ценни книжа, доходността на 10-годишните германски държавни облигации достигна нов шестмесечен връх от 2,73%, а тази на 10-годишните британски златни облигации се повиши до 4,25%, след като в сряда спадна до най-ниското си ниво от юли насам.

През нощта в Азия най-широкият индекс MSCI за азиатско-тихоокеанските акции извън Япония се понижи с 1,6 %, което беше най-голямото му движение от началото на август. Японският Nikkei (.N225) се представи само малко по-добре със загуба от 1,4%.

В очакване на решаващо заседание на Японската централна банка, доходността на 10-годишните японски държавни облигации се повиши до най-високата си стойност от десетилетие насам.

Макар че движението сигнализира за нагласи, че тя най-сетне може да се оттегли от политиката си на "контрол върху кривата на доходността" , респективно на лесните пари, то също така следваше доходността на 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ, която се повиши до 4,43%, 16-годишен връх, след заседанието на Фед.

Бен Люк, старши стратег по мултиактивите в State Street Global Markets, коментира, че общият тон на заседанието на Фед в сряда, макар и да не е бил прекалено ястребов, е включвал две изненади: прогнозите за 2024 г. са били малко по-високи от общоприетите очаквания, а коментарите са предполагали, че растежът в САЩ ще се задържи, дори ако лихвените проценти останат по-високи за доста дълго време.

Средната прогноза за лихвения процент по федералните фондове е 5,1% до края на годината спрямо 4,6%, оценени през юни.

Индексът на долара, който измерва валутата спрямо кошница от конкуренти, се повиши до 105,59 в четвъртък, което е най-силният му резултат от 9 март насам, тласкайки йената близо до най-слабата й стойност от ноември насам.

А спадът на европейския фондов пазар предопредели най-дългата губеща серия от март насам на  водещия индекс на световните акции на MSCI (.MIWD00000PUS), който се понижи за пети пореден ден.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ