Изплащанията за акционерите достигнаха рекордните 1,7 трлн. долара миналата година

Изплащанията за акционерите достигнаха рекордните 1,7 трлн. долара миналата година

Изплащанията за акционерите достигнаха рекордните 1,7 трлн. долара миналата година

Глобалните изплащания на дивиденти на акционерите достигнаха рекордните 1,66 трилиона долара през 2023 г., според нов доклад на британския мениджър на активи Janus Henderson, цитиран от Си Ен Би Си.

Докладът за глобалния индекс на дивидентите, публикуван днес, показа, че изплащанията са се увеличили с 5% на годишна база на, като четвъртото тримесечие показва ръст от 7,2% спрямо предходните три месеца.

Тази сума е коригира на база въздействието на колебанията във валутните курсове, еднократните специални дивиденти и техническите фактори, свързани с промените във времето и промените в индекса.

Банковият сектор допринесе за почти половината от общия ръст на дивидентите в света, осигурявайки рекордни изплащания, тъй като високите лихвени проценти повишиха маржовете на кредиторите, се казва в доклада.

Миналата година големи банки, включително JPMorgan Chase, Wells Fargo и Morgan Stanley, обявиха планове да увеличат своите тримесечни дивиденти след преминаването годишния стрес тест на Федералния резерв, който диктува колко капитал банките могат да върнат на акционерите.

„В допълнение, продължаващите ефекти на наваксване след пандемията означаваха, че изплащанията бяха напълно възстановени, най-вече в HSBC“, се добавя в доклада на Janus Henderson.

„Банките от нововъзникващите пазари имаха особено силен принос за увеличението, въпреки че тези в Китай не участваха в бума на дивидентите в банковия сектор.“

Положителното въздействие от банковите дивиденти обаче беше „почти изцяло компенсирано от съкращения в минния сектор“, според Janus Henderson.

Около 86% от регистрираните компании по света или са увеличили дивидентите, или са ги запазили на текущите нива през 2023 г., посочиха от Janus Henderson.

Общо 22 държави, включително САЩ, Франция, Германия, Италия, Канада, Мексико и Индонезия, отбелязаха рекордни изплащания миналата година.

Европа беше описана като „ключов двигател на растежа“, като изплащанията се повишиха с 10,4% на годишна база на основна база.

За 2024 г. Janus Henderson очаква общите дивиденти да достигнат 1,72 трилиона долара, което се равнява на основен растеж от 5%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ