Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай се озова в дефлация на фона на слабото икономическо възстановяване
Дефлационният натиск в Китай се влоши през октомври, като потребителските цени отново се понижиха за втори от последните три месеца, а спадът на производствените разходи се задълбочи, засилвайки очакванията, че втората по сила световна икономика се нуждае от повече стимули в подкрепа на растежа.
Потребителските цени (индекса CPI) се понижиха през октомври с 0,2% спрямо септември, като от юни насам в Китай има дефлация или ценова стагнация, показват данни на Националното статистическо бюро на Китай, цитирани от БНР. В същото време производствените цени се понижиха през октомври с 2,6% спрямо септември, спадайки за 13-и пореден месец.
Данните предполагат, че множеството стимулиращи мерки от страна на властите в Пекин не са направили много в подкрепа на общите разходи.
Китай се бори упорито с ниските цени през по-голямата част от тази година. Потребителските цени спаднаха под нулата през юли и оттогава насам се колебаят на ръба на дефлацията на годишна база, подкопавайки прогнозата на Китайската народна банка от август, че цените ще се възстановят след тежкия период през лятото.
В съчетание с продължаващия спад на производствени разходи (цени на производител), това води до призиви за по-голяма държавна подкрепа за противодействие на дефлационния натиск.
Ниската инфлация е една от основните причини, цитирани от икономисти, които твърдят, че икономиката на Китай расте под потенциала си и се нуждае от повече монетарни и фискални стимули, отбелязва агенция Блумбърг.
През последните месеци Пекин засили монетарното и фискалното облекчаване, като например намаляване на лихвените проценти и размера на парите, които банките трябва да държат като резерв, както и емитирането на допълнителни държавни облигации.
Темпът на инфлация в Китай е нисък през тази година поради вътрешни фактори като спад в жилищния сектор и слабо доверие на потребителите, както и международни фактори, включително понижаване на глобалните цени на суровините от миналогодишните върхове и слабо търсене на китайски стоки, водещи до спад на износа.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.