Компаниите от секторите на луксозните стоки и туризма тласнаха нагоре европейските борси*

Компаниите от секторите на луксозните стоки и туризма тласнаха нагоре европейските борси*

Компаниите от секторите на луксозните стоки и туризма тласнаха нагоре европейските борси*

Водещите индекси на фондовите борси в Европа записаха предимно повишения в ранната търговия в четвъртък, водени от ръст на акциите на компаниите от секторите на луксозните стоки и туризма, след като  Китай разхлаби ограниченията за пътуванията, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 записа ръст от 1,75 пункта, или 0,38%, до 462,33 пункта, след като завърших предходната сесия при едноседмичен връх. Немският показател DAX напредна с 63,23 пункта, или 0,4%„ до 15 915,81. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 отчете спад с 0,44 пункта, или 0,01%, до 7 586,86 пункта. Френският измерител CAC 40 се повиши с 64,08 пункта, или 0,88%, до 7 386,12 пункта.

Акциите на френската група за луксозни стоки LVMH поскъпнаха с 2,09%, след като Китай премахна ограниченията си от времето на пандемията за пътуване на организирани туристически групи до повечето страни. Цените на книжата на Kering и Richemont се повишиха с 1,28% и 1,49%.

Индексът SXTP, включващ компании за отдих и пътувания, се повиши с 0,82, а акциите на Air France поскъпнаха с 2,18%.

Междувременно фючърсите на акциите в САЩ се повишиха преди публикуването на данните за инфлацията в страната, които се очаква да покажат леко ускоряване на потребителските цени през юли спрямо година по-рано, но и липса на промяна спрямо предходния месец.

След признаците за отслабване на инфлацията, инвеститорите най-вече залагат, че централната банка на САЩ ще запази лихвените проценти без промяна на заседанието си през септември и ще започне да намалява лихвите през следващата година.

„Дори ако CPI (индекс на потребителските цени) или основният CPI се окаже малко по-слаб от очакваното, не съм убеден, че основните инфлационни сили вече намаляват в Съединените щати“, каза Люк Абен, главен икономист във Van Lanschot Kempen.ь

Признаците за отслабване на инфлацията в Съединените щати и еврозоната изтласкаха STOXX 600 до над едногодишен връх миналия месец, но забавянето на бизнес активността по света и нарастващата доходност по държавните облигации увеличиха натиска върху акциите през последните седмици.

Подпомагайки индекса на застрахователните компании SXIP, акциите на германската Allianz и швейцарската Zurich Insurance поскъпнаха с 3,05% и 2,57%, след като и двете компании отчетоха по-добри от очакваното финансови резултати за последното тримесечие.

„Европейската икономика е относително устойчива, така че до известна степен това повлия на печалбите“, добави Абен от Van Lanschot Kempen. „Очакванията бяха много ниски, така че не беше много трудно да се премине тази летва“, добави той.

Цената на книжата на Siemens се понижи с 6,17%, след като германската инженерна група не успя да отговори на прогнозите за печалбата за третото тримесечие.

Акциите на Novo Nordisk поевтиняха с 1,55%, след като производителят на лекарства заяви, че ще продължи да ограничава доставките в САЩ на начални дози от изключително популярното си лекарство за отслабване.

Загуби на Уолстрийт

Основните американски борсови индекси регистрираха понижения в сряда, докато Уолстрийт чака новите данни за инфлацията, които ще бъдат представени по-късно в четвъртък, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 191,13 пункта, или 0,54%, до 35 1223,36 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 31,67 пункта, или 0,7%, до 4 467,71 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели със 162,31 пункта от стойността си, или 1,17%, достигайки ниво от 13 722,02 пункта.

Акциите на Penn Entertainment скочиха с 9,1%, след като казино компанията обяви, че тази есен ще стартира съвместен онлайн проект с ESPN, наречен ESPN Bet.

Цената на книжата на Roblox се срина с 21,94%, след като финансовият отчет за второто тримесечие на компанията за видео игри не отговори на очакванията на Уолстрийт.

Тези ходове предхождат дългоочаквания доклад за инфлацията в САЩ, като отчетът за юли на индекса на потребителските цени трябва да бъде публикуван в четвъртък.

Инвеститорите държаха под око индекса през последните месеци за потенциални прозрения за това какви действия ще предприеме в бъдеще Федералният резерв  по отношение на лихвените проценти. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакват показателят, измерващ инфлацията, да нарасне с 3,3% през юли.

„Пазарите са фокусирани върху това дали инфлацията спада достатъчно бързо или не, за да позволи на Федералния резерв да спре с повишаването на лихвите“, каза Бил Мерц, ръководител на отдела за анализ на капиталовите пазари в U.S. Bank Wealth Management. „Забавя се, но все още е твърде висока. А Фед е на кръстопът“, добави той.

Движенията от сряда следват загубите от предходния ден на Уолстрийт, след като Moody's понижи рейтинга на няколко регионални банки, което се отрази негативно на нагласите на инвеститорите. Някои участници на пазара бяха загрижени, че този сигнал може да доведе до повече бъдещи проблеми за пазарите, но други казаха, че отдръпването се очаква, като се има предвид извънредното покачване на акциите тази година.

Nasdaq Composite е на червено с 4,4% от началото на август, докато S&P 500 и Dow са се понижили съответно с 2,6% и 1,2%. С отстъплението в сряда Nasdaq премина на отрицателна територия за тримесечието. И все пак и трите индекса са на значително по-високи нива от тези, при които започнаха 2023 г.

„Пазарите се повишиха много“, каза Филип Колмар, управляващ партньор в MRB Partners. „Сега имаме малко изчакване, фаза на храносмилане“, добави той.

Повече от 90% от компаниите на S&P 500 са отчели финансовите си резултати за последното тримесечие към сряда, като около четири пети от тях са надминали очакванията на Уолстрийт, показват данни на FactSet.

Ръст в Азия

Фондови пазари в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха предимно повишения в очакване на данните за инфлацията в САЩ, пише Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 записа ръст от 269,32 пункта, или 0,84%, до 32 473,65 пункта. Инфлацията при продажбите на едро в Япония се забави до 3,6% през юли спрямо юнското ниво от 4,3%. Най-голям ръст на цените се наблюдава при керамичните, каменните и глинените продукти – 15,2% на годишна база.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 10,07 пункта, или 0,31%, до 3 254,56 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 2,64 пункта, или 0,13%, до 2 041,41 пункта. Хонконгският показател Hang Seng регистрира минимален ръст от 2,23 пункта, или 0,01%, до 19 248,26 пункта.

В Южна Корея индекса Kospi отчете спад от 3,56 пункта, или 0,14%, до 2 601,56 пункта.

Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 19,4 пункта, или 0,26%, до 7 357,4 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха смесени резултати в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,77 пункта, или 0,11%, до 705,77 пункта. BGBX40 напредна с 0,07 пункта, или 0,05%, до 151,74 пункта. BGTR30 се понижи с 0,59 пункта, или 0,42%, до 773,02 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 189,91 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ