Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Крипто зима или ледена епоха?
След грандиозен срив по-рано тази година, най-популярните токени в крипто индустрията се изпаднаха зимен сън, което предполага, инвеститорите аматьори вече са изгубили интерес към някога вълнуващия клас активи, а големите фондове са решили да се дистанцира, пише Скот Чиполина за „Файненшъл таймс“.
Цената на най-популярната криптовалута – биткойна, се движи в диапазона около 20 хил. долара от август насам, след като преди около година достигна връх от близо 70 хил. долара. Етерът пък не успя да се възползва от своя екологичен преход през септември и в момента се търгува за около 1600 долара. Средната годишна волатилност за биткойн вече е най-ниската от октомври 2020 г., според платформата за анализ CryptoCompare.
Първоначално спадът в цените на дигиталните монети беше наречен „крипто зима“ – характерен за сектора период на понижения. Но продължителността на този период на минимални движения в една или друга посока, съчетана с хилядите загубени работни места в сектора през последните месеци, предполага, че става въпрос по-скоро за „ледена епоха“, при която липсват двигатели за нов възход на цените.
Групата за инвестиции и търговия с цифрови активи CoinShares описва случващото се като „период на апатия“.
В известна степен крипто секторът пострада от същите фактори, които засегнаха и другите спекулативни класове активи, включително бързото покачване на лихвените проценти в САЩ в отговор на устойчивата висока инфлация.
Технологичният борсов индекс Nasdaq в САЩ се понижи с 30% през последната година - един от най-лошите резултати на развитите пазари. Но почти 70-процентовият спад на биткойн за същия период е по-рязък, а колапсът през май на токена luna и свързания с него така наречен стейбълкойн terraUSD доведе до загуби от около 40 млрд. долара за инвеститорите и разклати и без това крехкото доверие в крипто сектора. Пазарната капитализация на крипто индустрията се е свила от 3,2 трлн. долара до под 1 трлн. долара.
Хиляди загубиха работата си, след като борси за търговия с крипто, включително Coinbase и Gemini, съкратиха голяма част от работната си сила, докато крипто хедж фондът Three Arrows Capital и платформата за кредитиране Celsius Network изпаднаха в несъстоятелност.
Morgan Stanley изчисли тази седмица, че 78% от всички биткойни единици не са били използвани за трансакции през последните шест месеца, което е рекордна сума.
Освен по-тежката лихвена среда, някои от ключовите аргументи в подкрепа на крипто се оказаха погрешни. Експериментът на Ел Салвадор с биткойн като официална валута се провали, а криптовалутите не успяха да оправдаят твърденията, че представляват добър начин за хеджиране на инфлацията – цените на дигиталните монети падаха, дори когато инфлацията в развитите икономики достигна 10%.
„Биткойн не е действал през последните няколко години като хедж срещу инфлация или като актив за съхранение на стойност“, коментира Алкеш Шах от Bank of America.
Крипто миньорите, които обикновено използват мощни компютри за решаване на сложни уравнения, за да валидират трансакциите с дигитални монети, също не са особено ентусиазирани от настоящото състояние на сектора. Докато те трябва да продължат да плащат непрекъснато нарастващи смети за енергия, стойността на криптовалутите, с който биват възнаграждавани, не се увеличава.
Въпреки срива на стойността криптовалутите обаче все още има и оптимисти. Айвс, управляващ директор на Wedbush Securities, каза, че сме преминали през „брутален период за рискови активи, включително за крипто, но този клас активи няма да изчезне“.
През август Coinbase обяви сделка с BlackRock, за да предостави на клиентите на мениджъра на активи достъп до цифрови активи в ход, разглеждан като потенциален преломен момент за сектора. Гигантът за управление на активи каза, че „все още вижда значителен интерес“ от институционални клиенти въпреки спада на пазара.
Nasdaq, Mastercard и BNY Mellon също обявиха крипто услуги през последните седмици, затвърждавайки аргумента, че институционалният интерес към цифровите активи остава, въпреки тазгодишния срив. Но може да мине известно време, преди интересът да се превърне в нещо по-солидно.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.