Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Мениджър на активи: Разпродажбата на пазара няма да продължи, няма технологичен балон за пукане
Глобалните пазари предпазливо се възстановяват от разпродажбите от началото на август, а един мениджър на активи смята, че няма нужда да се страхувате от спукване на технологичен балон, причиняващ устойчив спад, пише Си Ен Би Си.
Технологичните акции бяха сред най-тежко засегнатите от неотдавнашните разпродажби, като пониженията от 1,6% през юли и повече от 4% досега през август за доминирания от технологиите индекс Nasdaq 100 на Уолстий съживиха дебата дали секторът е в балон, който чака да се спука.
„Просто не виждам технологичен балон. Да, няколко акции се представиха добре, но това бе на база на очаквания за печалба, които успяха да покрият“ каза Маниш Синг, главен инвестиционен директор в Crossbridge Capital.
Посочвайки Nasdaq, Сингх отбеляза, че на еднакво претеглена база - давайки еднакво тегло на всяка акция, независимо от пазарната капитализация, индексът е без съществена промяна през последните три години.
„Така че, ако имате 100 акции и седем от тях се справят добре, защото са донесли печалби, това е добре. Има 90 други акции, които не са се представили добре, така че не виждам причина да се притеснявате, че ще влезете в мечи модел, при който на пазара има свръхкупуване и следователно хората ще продават. Просто не виждам този модел“, каза той.
Скорошният възход на технологичния сектор отчасти се дълги на така наречената „Великолепната седморка“, която включва Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia и Tesla.
На база печалби, резултатите на Microsoft доведоха до рязко разпродажба на акциите, преди резултатите на фирмата за полупроводници AMD да предизвикат рали, като затвърдиха виждането, че търсенето все още е силно, продължи Сингх.
Волатилността ще се запази
Дори когато акциите в Европа, Азиатско-Тихоокеанския регион и САЩ се възстановяват от последните си загуби, пазарните наблюдатели са съгласни, че нестабилността вероятно ще продължи.
„Мисля, че ще има малко по-голяма волатилност за месец август, защото това е моделът на сезонността... имахме нещо подобно миналата година. Ako насложите графиката от тази година към миналата година почти следваме същия модел“, каза Синг.
„Не е по-различно от това, което виждате в изборна година в САЩ, когато имате сезонност около август и септември, а след изборите пазарът започва да се възстановява“, добави той.
Матеус Дибо, управляващ директор в групата за инвестиционна стратегия в Goldman Sachs Private Wealth Management, отбеляза скока от миналия понеделник на индекса на волатилност на Vix до връх в рамките на деня, който не е бил наблюдаван от финансовата криза през 2008 г. или пандемията, но подчерта, че това се случва в много по-различна среда.
Технически фактори тласнаха Vix нагоре, изострени от макро опасенията и отпадането на кери търговията с йената, което предизвика синхронизиран спад на акциите, доходността на облигациите и стоките, каза той пред Си Ен Би Си днес.
„Трудно е да се каже дали най-лошото е минало… волатилността може да остане висока за известно време“, коментира Дибо.
Пбликуването на данните за продажбите на дребно в САЩ, индекса на потребителските цени и конференцията на Федералния резерв в Джаксън Хоул имат потенциала да раздвижат пазарите през този месец.
„Но когато погледнете фундаменталните основи на икономиката на САЩ, според нас те остават доста солидни“, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.