Moody's запази „отрицателната" перспектива за китайските банки

Moody's запази „отрицателната перспектива за китайските банки

Moody's запази „отрицателната" перспектива за китайските банки

Рейтинговата агенция Moody's заяви в сряда, че поддържа „отривателна“ перспектива за китайския банков сектор в резултат на проточилото се възстановяване след прекратяването на строгите мерки срещу разпространението на COVID-19 в страната, предаде Си Ен Би Си.

Икономиката на Китай пропусна целта на правителството за растеж през 2022 г. поради разпространението на силно заразния вариант Омикрон и продължителния спад в ключовия сектор на недвижимите имоти. Макар че Пекин се отказа от политиката на „нулев COVID” в началото на декември, икономическото възстановяване досега остава приглушено.

„Предизвикателната адаптация към излизането от нулевия COVID, както за кредитополучателите, така и за кредиторите, ще натежи върху качеството на активите и рентабилността на банките през следващите 12-18 месеца“, коментира Moody's в бележка от сряда.

„Нашата перспектива за банковия сектор остава негативна“, посочиха авторите на доклада

Moody's промени перспективата си за китайските банки от „стабилна“ на „негативна“ през ноември поради „влошаване на оперативната среда, качеството на активите и рентабилността“.

Вчера рейтинговата агенция понижи на „негативна" перспективата за целия банков сектор на САЩ заради банковите фалити от последните дни.

Рейтинговата агенция потвърди негативната си перспектива по-рано този месец. Докладът от сряда се фокусира върху данните за четвъртото тримесечие за операциите на китайските банки.

Пандемията нанесе щети на корпоративните и индивидуалните баланси през последните няколко години, като тяхното възстановяване ще отнеме време, въпреки че цялостната икономика е поела във възходяща траектория, каза говорителят на Националното статистическо бюро на Китай Фу Линхуей пред репортери в сряда.

Последните данни на статистическото бюро показаха по-бавен от очаквания ръст на индустриалното производство, отговарящи на очакванията данни за продажбите на дребно, както и по-добри от очакваното инвестиции в дълготрайни активи за първите два месеца на годината.

Рискове от лоши кредити

Качеството на активите на китайските банки е изправено пред рискове от необслужвани заеми, казаха анализаторите на Moody's.

Въпреки че тези лоши кредити не нарастват значително, те посочиха, че икономическата среда затруднява заемодателите и кредитополучателите да намерят нови източници на растеж.

„Образуването на нови необслужвани кредити вероятно ще остане високо на фона на предизвикателната корекция за излизане от нулевия COVID“, се казва в доклада. „Очакваме банките стабилно да се освобождават от лоши дългове през следващите 12-18 месеца“, добавят от Moody’s.

Активите на китайските банки са нараснали с 10,8% миналата година, което е по-бърз темп на растеж в сравнение с този от 8,6% през 2021 г., се казва в доклада.

„Очакваме ръстът на заемите да се увеличи през следващите 12-18 месеца в отговор на призивите на властите за увеличаване на финансирането, тъй като икономиката се отваря отново“, посочват от рейтинговата агенция.

Междувременно анализаторите казаха, че очакват ограничения върху печалбите на банките от по-ниската доходност на активите. Те отбелязват, че средната възвръщаемост на активите на банките е намаляла с три базисни пункта на годишна база през четвъртото тримесечие.

Moody's заяви, че очаква капитализацията на китайските банки да остане стабилна, с адекватна ликвидност.

В допълнение към умерените увеличения на държавните стимули, Moody's отбеляза, че очаква Пекин да постави по-голям акцент върху поддържането на финансовата стабилност, включително предотвратяването на рисковете за банковата система.

Предотвратяването и обезвреждането на рисковете беше един от приоритетите на правителствената политика, изложен от премиера Ли Цян в коментари пред пресата в понеделник.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ