Банковите фалити в САЩ изтриха 465 млрд. долара от стойността на глобалните финансови акции

Банковите фалити в САЩ изтриха 465 млрд. долара от стойността на глобалните финансови акции

Банковите фалити в САЩ изтриха 465 млрд. долара от стойността на глобалните финансови акции

Глобалните финансови акции са загубили 465 млрд. долара от пазарната си стойност за няколко дни, тъй като инвеститорите намалиха експозицията си към кредитори - от Ню Йорк до Япония, следвайки фалита на Silicon Valley Bank, предаде Блумбърг.

Загубите се увеличиха рано тази сутрин, като MSCI Asia Pacific Financials Index спадна с цели 2,7% до най-ниското си ниво от 29 ноември. Цената на книжата на Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. се понижиха с цели 8,3% в Япония, докато южнокорейската Hana Financial Group Inc. падна с 4,7%. Австралийската ANZ Group Holdings Ltd. загуби 2,8% от пазарната си капитализация.

Спадовете дойдоха, след като американските регионални се сринаха, тъй като инвеститорите изразиха съмнения относно това дали правителственият план за спасяване на банковата система ще предотврати по-тежки последици от фалита на SVB. Азиатските кредитори се смятат за по-изолирани от пряк риск.

В САЩ най-големи загуби регистрира банката First Republic, чиито акции поевтиняха с повече от 60% и за кратко търговията с тях бе прекратена заради висока волатилност. Цената на книжата на Western Alliance Bancorp се понижи с 47%, а на PacWest Bancorp – с повече от 20%.

Индексът на регионалните банки SPDR S&P Regional Banking ETF падна с повече от 12%

Комбинираната пазарна капитализация на фирмите, които са част от индексите, MSCI World Financials Index и MSCI EM Financials Index, е спаднала с около 465 млрд. долара от петък насам.

Големите банки в Северна Азия имат предимно „минимален риск от внезапно изтегляне на депозити, което смаза Silicon Valley Bank“, пише анализаторът на Bloomberg Intelligence Франсис Чан в бележка. „По-малките кредитори могат да крият ликвидни и кредитни рискове, които лесно могат да бъдат пренебрегнати“, добавя той.

Все още има опасения, че финансовите фирми могат да видят въздействие от големите си инвестиции в облигации и други финансови инструменти на фона на сътресенията, предизвикани от краха на SVB. Доходността по двугодишните държавни облигации отбеляза най-големия си еднодневен спад от началото на 80-те години на миналия век в понеделник на фона на очакванията на някои анализатори, че Федералният резерв ще отложи повишаването на лихвените проценти поради скорошните сътресения в банковата система.

„Трябва да оценим вероятността от икономическо твърдо приземяване в САЩ и шансовете за обръщане на посоката на лихвените проценти от Фед“, каза Майкъл Макдад, анализатор в Morningstar Inc. „Ако тези неща не се случат, днешният ход на японски финансовите акции ми изглеждат като прекомерна реакция“, каза още той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ