МВФ призова азиатските централни банки да затегнат допълнително паричната си политика

МВФ призова азиатските централни банки да затегнат допълнително паричната си политика

Повечето азиатски централни банки трябва да затегнат допълнително паричната политика, тъй като растящите цени на суровините и обезценяването на техните валути, предизвикано от стабилните повишения на лихвените проценти в САЩ, тласкат инфлацията над техните цели, заяви Международният валутен фонд, цитиран от Ройтерс.

Китай и Япония са изключение, където икономическото възстановяване е по-слабо от очакваното, а инфлацията не се е повишила толкова рязко, колкото другаде, каза Кришна Шринивасан, директор на отдела на МВФ за Азиатско-тихоокеанския регион.

Много азиатски валути се обезцениха „доста рязко“, тъй като паричното затягане на САЩ доведе до разширяване на разликата в лихвените проценти, което води до увеличаване на разходите за внос в азиатските страни, каза той.

„Въпреки че според нашия базов сценарии инфлацията ще достигне своя връх до края на годината, големи обезценки на обменния курс могат да доведат до по-висока инфлация и по-голяма нейна устойчивост, особено ако глобалните лихвени проценти се повишат по-силно и изискват по-бързо затягане на паричната политика в Азия“, каза Шринивасан на пресконференция по време на годишните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон.

Голямото обезценяване на валутата и нарастващите лихвени проценти също могат да предизвикат финансов стрес в азиатските страни с висок дълг, добави той.

„Азия сега е най-големият длъжник в света, освен че е и най-големият спестител, а няколко страни са изложени на висок риск от дългови затруднения“, каза Шринивасан

По-голямата част от нарастването на дълга на Азия е концентрирано в Китай, но се наблюдава и в други икономики, каза Санджая Пант, заместник-директор на отдела на МВФ за Азиатско-тихоокеанския регион в интервю за Ройтерс в четвъртък.

„Никоя форма на пазарен стрес не може да бъде изключена. Но относително силната позиция на много икономики ни дава комфорт“, каза той, акцентирайки върху техните ниски нива на външен дълг, по-високи резерви и устойчиви финансови системи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ