МВФ подкрепи идеята за създаване на Украински икономически форум

МВФ подкрепи идеята за създаване на Украински икономически форум

Международният валутен фонд подкрепя идеята на президента Володимир Зеленски за създаване на постоянен Украински икономически форум, който ще улесни обмена на информация и координацията на макроикономическите развития, политики и прогнози. Това обяви управляващият директор на Фонда Кристалина Георгиева в присъствието на президента на Световната банка Дейвид Малпас и премиера на Украйна Денис Шмихал по време на Годишната среща на двете финансови институции във Вашингтон, която ще приключи на 16 октомври.

Форумът ще осигури място за обсъждане на финансовите нужди на Украйна и за споделяне на информация за предоставянето на донорско финансиране, стана ясно на срещата.

„Дойдохме тук, за да обсъдим как можем да продължим да подкрепяме Украйна на икономическия фронт. В партньорство с украинските власти постигнахме забележително постижение през 2022 г. - 35 млрд. долара под формата на безвъзмездна помощ и заемно финансиране бяха ангажирани от международните партньори на Украйна. МВФ изчислява, че въз основа на настоящите прогнози и допускания това ще запълни недостига на финансиране на Украйна за 2022 г. Това беше важна работа - работа, която вървеше ръка за ръка с усилията, положени от украинските власти”, отбеляза Георгиева.

Лидерът на МВФ подчерта впечатляващата работа на украинските власти в управлението на икономиката при изключително трудни обстоятелства след нахлуването на Русия. Тя спомена, че има признаци на икономическа стабилизация в някои части на страната, въпреки че рисковете остават изключително високи, както се вижда от ракетните атаки тази седмица. Според Георгиева властите започват да нормализират икономическата политика и са в процес на подготовка на бюджета за следващата година, което е от решаващо значение за укрепване на икономическата и финансова стабилност на Украйна.

„Въпреки този важен напредък нуждите на Украйна от финансиране ще останат много големи през 2023 г. Сегашното ни мислене е, че изискванията за финансиране ще бъдат около 3-4 млрд. долара на месец през 2023 г. Това отразява реалността, че фискалният дефицит ще остане много голям. Освен това ще са необходими ресурси за основни социални услуги, ремонт на критична инфраструктура и внос на енергия дори преди реконструкцията да започне сериозно”, обобщи управляващият директор на МВФ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ