На първо четене: Намалиха размера на кешовите плащания от 10 000 на 5000 лева

На първо четене: Намалиха размера на кешовите плащания от 10 000 на 5000 лева

На първо четене: Намалиха размера на кешовите плащания от 10 000 на 5000 лева

Парламентът намали размера на кешовите плащания от 10 000 на 5000 лв. с  приетите  днес на първо четене промени в данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Решението беше прието със 101 гласа "за" на ГЕРБ-СДС,"Продължаваме промяната" -Демократична България"  и ДПС, съобщи БНТ.

Парламентът прие на първо четене и да се въведе финансов стимул за подаване на информация за данъчни нарушения , по известен  като "донос-бонус". Подадената информация трябва да съдържа конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите и водят до установяване и събиране на допълнителни задължения за данъци, задължителни осигурителни вноски и лихвите върху тях във връзка с укрити и/или недекларирани облагаеми сделки, доходи, печалби и имущества на обща стойност над 100 000 лева. Предвидено е размерът на възнаграждението за лицата да е 10 на сто от събраните от НАП и/или Агенция „Митници“ допълнителни приходи за бюджета. 

Лицето, изпращащо информацията, не трябва да е получило достъп до нея в качеството му на служител в приходната или митническата администрация или служител в държавната администрация с правомощия за извършване на контрол за спазване на нормативни правила и/или за извършване на проверки и/или за установяване на административни нарушения, или в качеството му на свързано лице с такъв служител. 

С измененията в ДОПК се въвежда изискване работодателите от ресторантьорския сектор, които предлагат услуги в заведения, категоризирани с две, три, четири или пет звезди, да изплащат възнагражденията на работниците и служителите си задължително по банков път и да разполагат задължително с ПОС терминал.

Облагаемият  доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, включително всички предварително неопределени допълнителни парични плащания, решиха още депутатите с приетите на първо четене промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Така се разширява обхватът на определението за „трудови правоотношения“, като промяната, според вносителя – Министерския съвет, цели да бъде намалено „прикриването“ на трудови правоотношения под формата на граждански договори. Това, от своя страна, ще доведе до деклариране и внасяне на данъци и задължителни осигурителни вноски от данъчно задължените лица на базата на действителния размер на техните доходи.

Да бъдат освободени от облагане доходите на физическите лица от продажба или замяна на движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците, гласуваха още депутатите.

В тази връзка се предлага в Закона за управление на отпадъците да бъде увеличен прагът на касовите разплащания на сделките с метални отпадъци от 100 лева на 1200 лева на физическо лице за една календарна година, съобщава БТА

.За предотвратяване избягването на данъчно облагане пък се предлага уеднаквяване на подхода при облагането на доходите от недвижимо имущество от източници в България. Въвеждат се нормативно признати разходи за доходите от продажба или замяна на финансови активи, включително виртуални валути, с което да се постигне по-голяма справедливост за данъчно задължените лица при определяне на облагаемия доход и дължимия данък от продажба или замяна на финансови активи.

Разширява се  и обхватът за предоставяне на информация от платците на доходи, отнасящ се до необлагаемите доходи, като по този начин ще се намалят отклоненията от данъчно облагане чрез изплащане на част от възнаграждението под формата на „необлагаем доход“. 

Освен това се въвежда  и данъчно облекчение за приспадане от общата годишна данъчна основа на 0,5 на сто от платения данък върху добавената стойност, но не повече от 100 лв. месечно, съгласно данните от фискални и системни бонове, регистрирани в Националната агенция за приходите (НАП).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ